Takip Et

Dünya

Doğal yaşamları ‘modern’ insan tehdidi altında: Amazon ormanında yaşayan çağdaş ‘ilkel’ Awa Kabilesi üyeleri görüntülendi

Brezilya’da bulunan Amazon Ormanları’nda yaşayan ve dış dünyaya kapalı bir hayat sürdüren çağdaş ilkel Awa Kabilesi’ne ait ilk kez görüntü elde edildi

Brezilya Amazonu’nda yaşayan çağdaş ilkel Awa Kabilesi üyeleri ilk kez görüntülendi. 519 yıldan beridir temas kurulamayan Awa Kabilesi üyelerinin seneler önce sayıları on binlerce olan kabile üyelerinden bugün yalnızca 400-500 civarı kaldığı düşünülüyor.

Koloni döneminde kölelik ve yok edilme riskleri sebebiyle sürekli hareket halinde yaşamaya başlayan Awa kabilesi üyeleri, doğal yaşamın günden güne yok edilmesiyle birlikte tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya. 

Maranhao bölgesinin kuzeyinde çekilen görüntüler, Awa’lara yakın bir bölgede yaşayan Guajajara kabilesi üyelerinden Flay Guajajara tarafından kaydedildi. 

Flay Guajajara, bölgenin izole edilmiş yerli halkını korumak için düzenlediği kampanyalarla bilinen bir kabile üyesi.

Görüntülerde de, modern hayatla hiçbir temas kurmadığı düşünülen bir kabile üyesinin, avlanma alanında bulduğu bir bıçağı koklayarak incelediği ve daha sonra kendisini kaydeden Guajajara’yı gördükten sonra, yanındaki diğer kabile üyesiyle birlikte bölgeden uzaklaştığı görüldü.

​Brezilya hükümetinin de çalışmalarıyla Awa bölgesi şu an herkesten arındırılmış durumda olsa da, kabile bu defa da, bölge için farklı planları olan insanlar tarafından kasıtlı olarak çıkartıldığına inanılan yangınlarla başa çıkmak durumunda kalıyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler