Takip Et

Güncel

Dilşad Canbaz Kaya, Öğrencilerin kesilen burs ve kredilerini Meclis gündemine taşıdı

SMF-HDP İttifak milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerinin neden kesildiğini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya, öğrencilerin kesilen burs ve kredilerini Meclis gündemine taşıdı. Kaya, ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşünde ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısıyla polis kampüse girip biber gazı ve plastik mermi ile öğrencilere saldırmış, gözaltına alınan öğrencilerin KYK tarafından gelen mektupla kredi ve bursları kesilen öğrencileri Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sormak için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Kaya: 9’uncu ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşünde ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısıyla polis kampüse girip biber gazı ve plastik mermi ile öğrencilere saldırmıştı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alınıp ilerleyen saatlerde serbest bırakılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de gözaltına alınan öğrencilerin evine KYK tarafından gelen mektuplarda kredi ve burslarının kesilmiş olduğu iletilmiştir. “Fıtratında” halkı açlıkla sınamak olan devlet bunu en bariz olarak öğrencilerin üzerinde uygulamaktadır. Her fırsatta öğrencilerin burs ve kredilerini kesip yurtlardan atmaktadır diye belirtti.

Dilşat Canbaz Kaya’nın önergesi şu ifadelere yer verdi: Kredi ve Yurtlar Kurumu 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere gönderdiği mektupla kendilerine iletmiştir. Aynı zamanda öğrencilerden kuruma olan borçlarını da ödemelerini talep etmiştir.

1- Öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesinin gerekçesi nedir?

2- Bahsi geçen yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle kaç öğrencinin burs ve kredisi kesilmiştir? Bu öğrenciler arasında KYK yurtlarıyla ilişiği kesilen öğrenci var mıdır?

3- Burs ve kredisi kesilmesi Emniyetin talebi üzerine mi yapılmıştır?

4 -Son 3 yılda KYK ile ilişiği kesilen kaç öğrenci vardır? Gerekçeleri nelerdir?

5- Anayasal ve demokratik haklarını kullanarak protesto gösterilerine katılan öğrenciler hakkında uygulanan özel bir uygulama var mıdır?

6- Bakanlığınızın LGBTİ+ öğrencilerinin maruz kaldığı sosyal dışlanmayla ilgili çalışmaları var mıdır?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler