Takip Et

Emek

Deutsche Bank yeniden yapılanıyor: 20 bin işçi işsiz

Tekelci şirketlerin yeniden yapılanma adı altında işçi çıkarma adımları devam ediyor. Son olarak yeniden yapılanma kararı alan Deutsche Bank 20 bin işçiyi işten çıkarıyor

Kapsamlı yeniden yapılandırma kararı alan Deutsche Bank, hisse senedi piyasasından çıkacağını belirterek, 20 bine yakın işçiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Deutsche Bank tarafından pazar günü yapılan açıklamada, bazı Asya birimlerini de kapatma hazırlığında olduğu belirtildi.

Banka, yeniden yapılanma kapsamında küresel hisse senedi piyasaları birimini kapatacak. Kuvvetli birimlerinden olan sabit getirili menkul kıymetler biriminin ise faaliyetlerinin kapsamını daraltacak.

Almanya merkezli bankanın hisse senedi işinden çıkacağı ve yılın ikinci çeyreğinde 2.8 milyar euro (3.1 milyar dolar) net zarar yazacağı belirtildi.

Bankanın 7.4 milyar euroluk cezanın 2022 yılına kadar yeniden yapılandırılmasını beklediği belirtilen açıklamada, 2019 ve 2020’de temettü ödemesi yapılmayacağı kaydedildi.

Deutsche Bank hakkında son dönemde çıkan haberler, önceki yöneticiler ve Sewing’in karşı karşıya olduğu yüksek maliyet ve düşük gelir sorununu iyice belirgin hale getiriyor.

Deutsche Bank, ayrıca elinde tutmak istemediği varlıkları satmak için “kötü banka” olarak adlandırılan bir birim kuracak. Bu varlıkların risk ağırlıklandırılmış değerinin 74 milyar euro olduğu belirtildi.

İşten çıkarmalar bugün Asya-Pasifik birimlerinden başladı, ancak sayı olarak işten çıkarmaların büyük bölümü Avrupa ve ABD’de yapılacak.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler