Takip Et

Güncel

Dersim’de DDHD Adayları LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolünü İmzaladı

Dersim’de Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) adayları LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni’ne imza attı.

Muamma LGBTİ+ Derneği 31 Mart Yerel seçimlerinde yarışacak adaylara LGBTİ+ haklarının hayata geçirilmesinde sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla hazırlanan LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokolü için, 23-26 Mart tarihleri arasında Dersim’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Muamma LGBTİ+ Derneği DDHD adaylarıyla görüştü. Dersim Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mazgirt Belediye Başkan Adayı Derya öz, Akpazar Belediye Başkan Adayı Ali Avcıoğlu, Pülümür Belediye Başkan Adayı Birgül Çiçek Ateş, Hozat Belediye Başkan Adayı Yılmaz Cesur ve Nazımiye Belediye Başkan Adayı Sebahat Babayiğit LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni’ni imzaladı.

“Çok güzel çalışmaları hep birlikte başarabileceğiz”

Derya Öz erkek egemen sistemin kendinden olmayan kimlikleri kabul etmediğini ve her türlü şiddete maruz bıraktığını belirterek, “ bu mücadelelerin ayrı kulvarlarda değil de, bir arada, omuz omuza yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü ancak o zaman bir güçle ortaya koyabiliriz, birbirimizin taleplerini, fikirlerini daha net anlayabiliriz, birbirimize daha rahat dokunabiliriz ve ancak bu şekilde mücadeleyi güçlendirebiliriz her alanda” dedi. Mücadelenin birlikteliğini vurgulayan Öz “Hangi alanda olursa olsun bir mücadelenin yükselmesi, güç kazanması aslında bizlerinde önünü açan bir noktada duruyor dolayısıyla ben birlikte mücadelenin bütün bu sorunların üstesinden gelinme noktasında ön açıcı olacağına inanıyorum. Bu şekilde birlikteliklerin olması da bizi çok mutlu ediyor. İyi ki de geldiniz Mazgirt’e iyi ki de bizi bu çalışmalara ortak ediyorsunuz, umarım çok güzel çalışmaları hep birlikte başarabileceğiz ” diye ekledi.

“Yaşamın her alanında eşit olacağız”

Fatih Mehmet Maçoğlu Dersim’de Eşitlik Birimi’ne dair bir çalışmalarının olduğunu belirterek “ Belediye olarak her türlü imkanı sağlayacağız” dedi. Eşitlik vurgusu yapan Birgül Ateş Çiçek ise “nefrete ve ayrımcılığa karşı yaşamın her alanında eşit olacağız” diye kaydetti.

22 Ağustos 2017 tarihinden beri tutuklu bulunan Ovacık Belediye Başkan Adayı Hayati Güngören’le görüşemeyen Muamma LGBTİ+ Derneği aktivistleri, Ovacık Belediye Meclis Üyesi Adayları Bilge Dinler ve Cevahir Senem Yerlikaya ile bir araya geldi. Adaylarla görüşen aktivistler LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol’ü ve yerel yönetimlerde LGBTİ+ politikası hakkında bir sohbet gerçekleştirdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler