Takip Et

Güncel

Darp edilen tutuklular: “Ölüm orucu başlatırız”

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanlar tarafından darp edilen tutuklulardan Süleyman Saçal, işkence uygulamalarının devam etmesi durumunda ölüm orucu eylemi başlatacaklarını söyledi

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 9 Ağustos’ta ayakta sayımı reddeden 57 tutuklunun, hapishane müdürünün nezaretinde gardiyanlar tarafından darp edildi. Hapishanede tutuklu bulunan Süleyman Saçal’ın babası Niyazi Saçal, 15 Ağustos’ta hapishaneye giderek görüşme gerçekleştirdi. Baba Saçal, yaptığı görüşmede oğlu Saçal ve diğer tutukluların çeşitli yerlerinden darp edildiğini ve yürütmekte zorluk çektiklerini kaydetti. 

12 Eylül darbesi ardından Diyarbakır 5 No’lu Hapishanesi’nde tutuklulara yönelik insanlık dışı uygulamaların yeniden devreye konulmak istendiğini ifade eden baba Saçal, kamuoyunun bu uygulamalara karşı harekete geçmeye çağırdı.

Oğlu Saçal’ın tutuklandığı 2015 yılından bu yana sürekli baskılara maruz kaldığını belirten baba Saçal, “Savaş politikaları bölgede arttıkça tutuklular üzerindeki şiddet daha da yoğunlaşmakta. Bugün tutsaklara yapılanlar Esat Oktay tarafından bile yapılmadı. Tutuklular, bu baskıların son bulması için kamuoyunun ses çıkarmasını istedi” diye aktardı. 

Ayakta sayım dayatılıyor

Ayakta sayım dayatıldığını belirten Saçal, “Saldırılar hapishane yönetimi ve kameralar karşısında yapılıyor. Tutuklular dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir anayasada yeri olmayan işkencelere maruz bırakılıyorlar” diye konuştu.  

Darp izleri

Hapishane görüşüne oğlunun boynunda ve sağ kolunda darp izlerinin olduğunu ifade eden baba Saçal, “Sorduğumda, alerjiden dolayı kızardığını söyledi. Kendisine şiddetin bu kadar yoğun uygulandığını anlatmıyordu. Sadece tutuklulara karşı saldırıları anlatıyordu” dedi. 

‘Ölüm orucuna başlayacağız’

Tutukluların hastaneye götürüldükleri sırada işkenceye maruz kaldıklarını da aktaran baba Saçal, şunları söyledi: “Oğlum 88 gün boyunca açlık grevinde kaldı. Grevin sonlanması ile birlikte tutuklulara doğru dürüst bir yemek dahi vermediler. Verilen yemekleri de isterseniz yersiniz, isterseniz yemezsiniz dediler. Tutuklular ve aileleri 12 Eylül bir daha yaşanmadan müdahale edilmesini istiyor. Oğlum, böyle etmesi durumunda ölüm orucuna başlayacaklarını söyledi.”  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler