Takip Et

Dünya

‘DAİŞ’i askeri olarak yendik sıra hukuki savaşta’

Rojava’nın Qamışlo kentinde düzenlenen “DAİŞ: Engel ve yüzleşme boyutu” isimli forumda YJŞ üyesi Hezda Şengal ‘Onları askeri olarak yendik. Şimdi sıra hukuki savaşta’ ifadelerini kullandı

Rojava Stratejik Araştırma Merkezi (NRLS) tarafından Rojava’nın Qamışlo Kantonu’nda düzenlenen “DAİŞ: Rehend, Astengî û Stratejiyên Rûbirûbûnê (DAİŞ: Engel ve yüzleşme boyutu)” isimli forumda tanıklar yaşadıklarını anlattı.

DAİŞ’in bölge şehirlerinde yaptığı saldırılar ve katliamların anlatıldığı forumda yer alan ve yaşadıklarını anlatan bir isimde 73’üncü Şengal Fermanı’nda esir düşmüş olup ve kurtarıldıktan sonra Şengal Kadın Birliklerine (YJŞ) güçlerine katılan Hêzda Şengal oldu.

Esareti yaşadığı Rakka’ya savaşçı olarak dönüp operasyonda yer alan Şengal, köle pazarı olarak satıldığı yeri de kurtarmıştı.

DAİŞ’in işlediği suçlardan verdiği tahribata kadar birçok konuyu tanık olarak anlatan Şengal, salonda YJŞ üniformasıyla yer aldı. 

‘Artık Bir Savaşçıydım’

Fermandan esir düştüğü dönemi anlatıp, DAİŞ’in elinde birçok kez köle olarak satıldığını aktaran Şengal, “Oradan kurtulduktan sonra Şengal’e gidip YJŞ güçlerine katıldım. Beni esir aldıkları ve o şekilde sokak sokak dolaştırdıkları kentte artık bir savaşçıydım. İntikam alma sözü vermiştim. O sözü yerine getirdim. Onları askeri olarak yendik. Şimdi sıra hukuki savaşta. Onlardan bu anlamda da intikam alacağız. Sadece ben değil, yüzlerce Êzidî kadın bu şekilde var. Onlar da şimdi mücadele ediyor.  Rakka’da Êzidî kadınların esir olarak satıldığı El Naim Meydanı’na da bayrak diktik” dedi.(MA’dan derlenmiştir)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler