Takip Et

Güncel

Çocuğunun cenazesine 2 yıl 3 aydır ulaşamıyor

Çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesini alabilmek için 2 yıl 3 aydır mekik dokuyan anne Halise Aksoy, kan örneği vermelerine rağmen İstanbul ATK’nin kendilerine bir cevap vermediğini söyledi.

 Dersim kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesini alabilmek için Dersim, Malatya ve İstanbul arasında 2 yıl 3 aydır mekik dokuyan anne Halise Aksoy, kan örneği vermelerine rağmen İstanbul ATK’nin kendilerine bir cevap vermediğini söyledi.

Dersim’de 23 Mayıs 2017 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek’in ailesi, cenazeyi alamıyor. İpek’in yaşamını yitirdiği haberinden sonra anne Halise Aksoy’un, Malatya Adli Tıp Kurumu ve Dersim Cumhuriyet Başsavcılığı’na girişimlerde bulundu, ancak her hangi bir sonuç alamadı. Cenazenin İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) olduğu bildirilmesi üzerine Dersim’de kan örneği veren anne Aksoy’a, cenazenin teşhisine ilişkin bir cevap dahi verilmedi. 

Dersim, Malatya, İstanbul

Mezopotamya Ajansından Aydın Atay ve Özgür Paksoy haberine göre, Oğlu İpek’in yaşamını yitirdiğine dair haberi aldıktan sonra Dersim, Malatya ve İstanbul arasında mekik dokuyan anne Halise Aksoy, 2 yıl 3 aydır oğlunun cenazesine ulaşmaya çalışıyor. Malatya Adli Tıp Kurumu ve Tunceli Savcılığı’na yaptıkları başvurularda böyle bir cenazenin olmadığının söylendiğini ifade eden anne Aksoy, “Ramazan bayramından önce bir haber daha geldi. Cenazenin 3 ay boyunca kırsal alanda kaldığı ve yurttaşlar tarafından Hozat’ta defnedildiği söylendi. Araştırdık ancak o da doğru değildi. Yaklaşık 2 ay önce cenazenin Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş olduğunun haberini aldık. Malatya’ya tekrar gittik, yine öyle bir cenazenin olmadığını söylediler.  Malatya’dan döndükten sonra Dersim’de savcılığa başvurduk, öyle bir cenazenin olduğunu ve kan vermemiz gerektiğini söylediler. Kan verdikten sonra Diyarbakır’a döndük. Bir süre sonra cenazenin İstanbul’a gönderildiğini söylediler” dedi.

‘Bir de cenaze sırasına mı gireceğiz?’

Cenazenin teşhisi için verdiği kan örneğine ilişkin kendilerine bir bilgilendirme yapılmadığı takdirde İstanbul ATK’nin önünde oturma eylemi başlatacağını belirten anne Aksoy, “İstanbul’a gidip gece gündüz oturup oğlumun cenazesini almayana kadar gelmeyeceğim. Patates, soğan sırasından sonra cenaze sırasına da mı gireceğiz? İstanbul Adli Tıp Kurumu başvurumuzun sıraya alındığını ve sırası gelince bizi bilgilendireceğini söylenmiş avukatımıza. Dosyamız da kanımız da ATK’ye ulaşmış ancak bize bir bilgi verilmiyor” diye konuştu.

‘Bu bayramda cenazeyi bulmak istiyorum’

İki yıldır bir umut peşinde olduğunu ifade eden anne Aksoy, “Bayram yaklaşıyor. Bu bayramda oğlumun cenazesini bulmak istiyorum. 2 yıldır neler çektiğimi bilmiyorlar. İki yıldır bir umut peşindeyim. Bunun peşini bırakmayacağım” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler