Takip Et

LGBTIQ

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği: ‘Toplumsal cinsiyet gibi biyolojik cinsiyet de toplumsal bir kurgudur’

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, feminist ve LGBTİ+ hareketleri arasında gündem olan trans dışlayıcı radikal feminizm (TERF) tartışmarına ilişkin açıklama yayımlayarak, ‘Trans kadınların ve transfeministlerin sözlerinin beden indirgemeci bir yaklaşımla dişil-eril ikiliğiyle kesilmesini, tartışma dışı bırakılma çabalarını, sahip oldukları var sayılan avantajların dile getirilmesini transfobi ve transmizojeni olarak görüyoruz’ dedi

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, feminist ve LGBTİ hareketleri tarafından trans-feminizme dair açıklama yayımlayarak, toplumsal cinsiyet kadar biyolojik cinsiyetlerinde bir toplumsal kurgu olduğunu belirtip şunları ifade etti:

“Son günlerde süregelen TERF (Trans dışlayıcı radikal feminizm) ve biyolojik/toplumsal kadınlık tartışmalarına istinaden queer feminist bir oluşum olarak cinsel şiddetle mücadele ederken trans kadınların bedenleri üzerinden yürütülen dışlayıcı yaklaşımı kabul etmiyoruz.”

Beden indirgemeci yaklaşımları transfobi ve transmizojeni olarak gördüklerini belirtilen açıklamada,

“Atanmış cinsiyet üzerinden yapılan ‘ayrıcalık’ varsayımı; trans çocukların yaşadığı taciz, zorbalık ve baskıyı görünmez kılar. İkili cinsiyet sistemine dayanan toplumsallaşma süreçlerini her fırsatta sorgularken, çocukların bedensel söz hakkı için mücadele ederken bu süreçlerin ayrıcalık olarak dile getirilmesinin cis normatif sistemin ürettiği güç ve hiyerarşiden beslendiğini tekrarlıyoruz. Cinsiyet beyanını esas alıyor; cis kadınlar kadındır, trans kadınlar kadındır diyoruz.” denildi.

Biyolojik Cinsiyette Toplumsal Kurgudur

“Tıpkı toplumsal cinsiyet gibi biyolojik cinsiyet de toplumsal bir kurgudur. Cinsiyetler, bedensel varoluşlar iç/dış genital organlara indirgenemez. Bedensel cinsiyet atamalarına, toplumsal cinsiyet atamalarına, ikili cinsiyet rejiminin ürettiği güç hiyerarşilerine inat iyi ki varsın transfeminist mücadele ve dayanışma!”

Günün Haberleri

LGBTIQ konulu diğer haberler