Takip Et

Güncel

Çiftlik Bank davasında tutuklu sanık kalmadı!

Çiftlik Bank davasında mahkeme, tutuklu sanıklar sistemin yönetim kurulu başkanı Savaş Yıkılmaz ve yazılımcısı Cudi Cumhur’un tahliyesine karar verdi. Davada tutuklu sanık kalmadı.

Binlerce kişiyi kar vaadiyle dolandıran “tosuncuk” lakaplı firari sanık Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 7. celsesi görüldü. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya 2 tutuklu sanık cezaevinden getirildi. Tutuksuz sanıklar Serdal Dostdoğru, Anıl Çiçek, Hamit Can, İzzettin Çelik ve Düzgün Genç ile sanık avukatları katıldı.

‘Bire bir diyaloğum olmadı’

Tutuksuz sanıklardan Anıl Çiçek emlakçılık yaptığını söyleyerek, “Benim diyalogda olduğum Hakkı ve Faruk Cangül’dür. Mehmet Aydın ve diğerlerini Çiftlik Bank’ın açılışları ve tanıtımlarında karşılaştığımızda görüyordum. Birebir diyaloğum olmadı. Bu nedenle suç işlemek amacıyla kurulduğu iddia edilen örgüte üye olma suçlamalarını kabul etmiyorum” diye kendisini savundu.

‘Ben de mağdur oldum’

2017 yılı Mayıs ile Aralık ayları arasında uzman çavuş olarak görev yaptığını belirten sanık Hamit Can, da “Ben de mağdur oldum. Bu yüzden zabıta olarak çalışmaya başladım” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

Duruşmada 46 mağdur dinlendi

Diğer sanıklar da söz alarak suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Mağdur Erkan Türkyılmaz, özel halk otobüsü şoförü olduğunu belirterek, “Sanıkları şahsen tanımam. Sosyal medya ve televizyonda gördüğüm ilan ve reklamlara inanarak Çiftlik Bank’a 2017 yılı Ağustos ayında 50 bin lira para yatırdım. Ancak 8 bin lirasını geri alabildim. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

İşitme ve konuşma engelli mağdurlardan Adem Tuna yazılı olarak alınan beyanında, sisteme 14 bin lira para yatırdığını, parasını geri alamadığını ve sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Diğer mağdurlar da söz alarak, sisteme para yatırdıklarını ve sanıklardan şikayetçi olduklarını kaydetti.

Tutuklu 2 sanığa da tahliye

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Savaş Yıkılmaz ve Cudi Cumhur Yurdakul’un, dosya kapsamı ve tutuklu kaldıkları süreye göre, ayda bir gün en yakın karakola giderek imza atmaları ve beyanda bulunmaları şartıyla adli kontrol kararıyla tahliyelerine karar verdi.

5 sanık hakkındaki yakalama kararı sürüyor

21 sanık hakkındaki adli kontrol kararının da kaldırılmasına hükmeden mahkeme, haklarında yakalama emri bulunan sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim Kaya ve Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama emirlerinin devamına hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 25 Eylül 2019 tarihine ertelendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler