Takip Et

Güncel

CHP MYK kayyım gündemiyle toplanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanıyor. Toplantının ana gündemi İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması olacak

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında kayyım gündemiyle toplanıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyımlara ilişkin tavır toplantı sonrası belli olacağı belirtildi.

CHP MYK, saat 12:00’de CHP Genel Merkezi’nde toplanıyor. Toplantı öncesi parti yöneticilerinden İçişleri Bakanlığının kayyım atamalarına yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: AKP Faşizmi Tercih Etti

“Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir faşisttir!” dedi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP’nin yeni belediyecilik anlayışı kayyumdan ibaret! Daha seçimlerin üzerinden 5 ay geçmeden, seçilerek alamadıklarını gaspla almaya çalışıyorlar. Bu demokrasi darbesinin hukukla açıklanamayacak bir gerekçesi olmadığı aşikardır!” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, kararı “halk iradesine indirilmiş bir darbe” olarak nitelendirdi, “Bu Türkiye’yi dünya nezdinde itibar kaybına uğratacak, demokrasinin askıya alınması kararıdır” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da “demokrasiye yapılmış darbe” değerlendirmesinde bulundu.

CHP MYK toplantısında İçişleri Bakanlığının kayyım kararı nedenleri ve sonuçlarıyla değerlendirilerek bir tutum belirlenecek. CHP’li bir yönetici 6 Mayıs’ta YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararını “yargı darbesi” olarak nitelendirdiklerini hatırlattı, bu sürecin de “demokrasiye dönük siyasi bir darbe” olduğunu söyledi.

Toplantının bitiminde CHP’nin tutumunu Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın bir basın toplantısı ile açıklaması bekleniyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler