Takip Et

Güncel

ÇHD’li Avukatların yargılandığı dava başladı

ÇHD ve HHB üyesi 17’si tutuklu 20 Avukatın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Bakırköy’de bulunan İstanbul 37’inci Ağır Ceza Mahkemesinde başladı

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17’si tutuklu 20 avukatın yargılandığı davanın ilk duruşması, Bakırköy’de bulunan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Tutuklu bulunan 17 avukat duruşma salonuna girerken, “Devrimci avukatlar susturulamaz” sloganları attı. Tutuksuz yargılanan avukat Ezgi Çakır da duruşmaya katıldı. İstanbul, Sakarya, Van, Diyarbakır, Ankara, Adana baro başkanlarıyla Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve ÇHD üyelerinin de aralarında bulunduğu onlarca avukat meslektaşlarını savunmak için duruşma salonunda hazır bulundu.

Bakırköy’de görüşlen duruşmaya, TAYAD’lı aileler, HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Mensur Işık, Hüda Kaya ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile birlikte bir çok yabancı hukuk örgütü, Somali aileler, tutsak avukatların aileleri, Gezi direnişinde yaşamını yitirenelrin aileleri ve KHK ile işten çıkartılan yüksel direnişçisi Nuriye Gülmen katıldı.

Polis tepkiler üzerine salondan çıktı

100’e yakın avukatın savunma için hazır bulunduğu duruşma salonunda avukatlar polis yoğunluğuna itiraz etti. Salondaki TEM polisleri avukatların ve izleyicilerin tepkisi sonucu alkışlarla protesto edilerek dışarıya çıkarıldı. Mahkeme tutsak avukatların savunmalarıyla devam ediyor.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler