Takip Et

Güncel

Çavuşoğlu’nun ‘sabrı kalmamış’: “ABD ile güvenli bölge konusunda bir an önce mutabakata varmamız lazım”

ABD ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden sınır hattında güvenli bölge hattı oluşturma ile ilgili bilgi veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim artık sabrımız kalmadı” ifadelerini kullandı

Suriye sınır hattına oluşturulmak istenen güvenli bölge görüşmeleri sürüyor. ABD ile güvenli bölge görüşmeleriyle ilgili bilgi veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığındaki heyetin ziyaretiyle ilgili olarak bizi tatmin etmedi açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu sabırlarının kalmadığını ileri sürerek, bir an önce mutabakata varmamız lazım ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu güvenli bölge ile konuşmasına şöyle devam etti:

“Burada adeta Münbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek gibi bir izlenim edindik. Ortak devriye gibi askerler arasında bazı yeni fikirler var. Güvenli bölgenin derinliği ve buraların kimin kontrol edeceği ve YPG/PKK’nın buradan çıkarılması konusu en hassas konudur. Bu konularda mutabakat sağlamış değiliz. Önümüzdeki süreçte ABD’nin bizi tatmin eder önerileri ile ya da bizim önerilerimizle bir mutabakata varmak istiyoruz. 4 Haziran 2018’da Pompeo ile Münbiç yol haritasını onayladık. 90 gün içinde süreç tamamlanacak ve Fırat’ın doğusuna geçecektik. Bu süreç hala tamamlanmadı. Terör örgütleri sürekli kendisini güçlendiriyor ve ABD’liler de silah veriyor. Süreç uzayınca harekat konusunda hazırlığımız oldu. ABD ‘Ekiplerimizi gönderiyoruz o zamana kadar harekat başlatmayın’ dedi. Görüşme günü CENTCOM komutanının YPG/PKK ile görüşmesi samimi olmadığının göstergesi oldu. Bir an önce (ABD ile) güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim artık sabrımız kalmadı.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler