Takip Et

Ekoloji

BM: Et ve Süt ürünlerinin tüketimine dayalı beslenme iklim değişikliğini tetikliyor

Birleşmiş Milletler’in (BM) iklim değişikliği ve toprak kullanımı ile ilgili hazırladığı raporda et ve süt ürünleri tüketimine dayalı beslenmenin iklim değişikliğinin hızlanmasına yol açtığı belirtildi

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) hazırlamış olduğu raporda et ve süt ürünlerinin tüketiminin küresel iklim değişikliğini olumsuz anlamda etkilediği belirtildi.

Raporla birlikte alternatif beslenme yöntemlerinin önemi ortaya çıkarılmış oldu. Özellikle hayvanlar üzerindeki tahakkümü sonlandıracak olan beslenme biçimininin doğa üzerindeki olumsuz insani müdahaleleri azalttığı ortaya çıkmış oldu.

Uzmanlar, hayvancılığa ayrılan toprak ile üretilecek sebzelerin daha fazla kişiyi doyuracağını ortaya koydu.

Compassion in World Farmin adlı örgütten Peter Stevenson ise “Et tüketimini azaltmak iklim hedeflerine ulaşmak için çok önemli” diye konuştu.

Sürdürülebilir Şekilde Yemeyi Öğrenmeliyiz

Times “Yaşadığımız bölgede yetişen mevsim sebzelerini yemek iyi bir başlangıç olabilir ama hepimiz sürdürülebilir bir şekilde yemeyi öğrenmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Guardian köşe yazarı George Monbiot ise “tarım, madencilik ve petrol sektörlerini yeterince eleştirmediği” gerekçesiyle IPCC’nin hazırladığı rapor için “içler acısı” dedi.

Monbiot, hayvancılığa ayrılan toprakların tarıma ayrılması durumunda, hayvan yemi yetiştirmek için kullanılan toprakların da tarıma ayrılacağını ve böylece bugün kullanımda olan toprakların yüzde 76’sında tarım yapılabileceğini söyledi.

Çocuklarımızın Hayatını Yemeye Devam Mı Edeceğiz?

Raporu hazırlayanlardan bazıları tarım faaliyetlerini olabildiğince küçük bir alanda yoğunlaştırılmış bir şekilde yapıp bu sayede geri kalan toprağı doğaya terk etmeyi ve bu sayede daha fazla karbondioksit depolamayı öneriyor.

Diğerleri ise tarımı çevreyle daha uyumlu bir şekilde yapıp atmosfere daha az karbon salmanın daha doğru olacağını düşünüyor. Fakat bu öneri de daha fazla toprağa ihtiyaç duyduğu için doğaya daha az toprak bırakıyor.

Monbiot, ikinci önerinin kesinlikle daha zararlı olduğu görüşünde olduğunu savundu ve ekledi:

“Bilime bir bütün olarak baktığınızda bu şekilde yemeye devam edemeyeceğimizi görürsünüz.

“Şimdi bildiklerimiz ışığında harekete geçmeye hazır mıyız yoksa çocuklarımızın hayatından yemeye devam mı edeceğiz?” (BBC)

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler