Takip Et

Gençlik

“Bıraktıkları bayrağı elimize alıp mücadeleyi yaşamın her alanında yükselteceğiz”

Kadıköy’de düzenlenmek istenen Suruç Katliamı Anması’nın polis saldırısıyla engellenmesi ile ilgili Gençlik Örgütleri tarafından İHD binasında basın açıklaması gerçekleştirildi

Kadıköy’de Suruç Anmasına yapılan polis saldırısını protesto etmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında Gençlik Örgütleri tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Baskılar bizi yıldıramaz. Suruç’u unutma, unutturma” pankartının arkasından gerçekleştirilen toplantıda konuşan Suruç Katliamı’nın tanığı Çağla Seven, demokratik ülkelerde bu tarz eylemlerde devletin kolaylaştırıcı rol aldığını belirterek, “Nasıl bir ülkede yaşamadığımızı bir kez daha görmüş olduk” dedi. 

Katliamda yaşamını yitirenler için Suruç’ta anma düzenlemek için Amara Kültür Merkezi’ne gittiklerinde eylem yasağı ile karşılaştıklarını belirtem Seven, “Gençler, birlikte gezdikleri sokaklarda arkadaşlarını anmak istiyor. Elbette ki bunun anmasını yapacağız. Bir daha bunun gibi şeyler yaşanmasın diye bu anmaları yapıyoruz. IŞİD yenildi ama IŞİD’in zihniyeti halen devam ediyor. Özellikle bu devlet eliyle yapılıyor” dedi. 

‘Mücadeleye ve Sokaklarda Olmaya Devam Ediyoruz’

 Polis saldırısında gözaltına alınan Ece Uzun ise şöyle konuştu: “Polis müdahalesinden sonra Kalkedon Meydanı’na gelerek bir açıklama yapmak istedik. Ama polis burada bizlere saldırdı. İşkence ederek gözaltına aldı. Polisin tutumu her zaman ki gibiydi. Polis aracında saatlerce bizleri ters kelepçeyle beklettiler. Tüm olanlara rağmen bugün buradayız. Bizi saat 03.00’te serbest bıraktıklarında hep bir ağızdan şunu söyledik: ‘Mücadeleye ve sokaklarda olmaya devam ediyoruz.’” diye belirti.

“Karşılarında Direniş Vardı”

Gençlik Örgütleri ismiyle hazırlanan basın açıklamasını okuyan Azad Aksoy şunları kaydetti:

“33 düş yolcusunun Kobanê’deki karanlığa karşı yola çıktığını ifade eden Azad, Kobanê’ye çocuklara oyuncak götüren, özgür bir dünya hayallerini yanlarına alıp savaştan yıkılan şehri elleriyle inşa etmeye giden 33 düş yolcusuna yönelik Saray Rejimi ve IŞİD işbirliğiyle bir katliamın gerçekleştirildi.

Yoldaşlarımız katledenler karşımıza coplarıyla, plastik mermileriyle, gazlarıyla çıktılar diyen Aksoy, “Suruç için adalet dememizi, onların kavgasını büyütmemizi engelleyebileceklerini sandılar. Karşılarında direniş vardı.  Direnişimiz bütün sokaklara yayıldı. Bu sokakların, katliamcıların değil özgürlük için kavga edenlerin, devrimcilerin olduğunu bir kez daha hatırlattık dedi.”

Yılmadık, Yılmayacağız

Suruç’ta yaşamını yitirenlerin baskılar ve devlet karşısında yılmadığını ve adalet mücadelesini yürütmeyi bırakmadıklarını belirten Aksoy, “

” Adalet ve özgürlük mücadelemiz sürecek. Bu saldırganlık yalnızca Suruç için adalet isteyenlere değil; bu çürümüş düzende ezilen, boyunduruk altına alınmaya çalışılan herkese karşıdır. Bugün buradan köhnemiş bu sistemin polisine, yargısına, parlamentosuna sesleniyoruz. Yetmez bu saldırganlıklarınız, baskılarınız. Daha fazlası daha fazlası gerekir size. Ancak unutmayın yazıyoruz her döktüğünüz kanı, tecavüz ettiğiniz her çocuğu, öldürdüğünüz her kadını, hakkını arayan öğrencilere attığınız her copu, hesabımız var sorulacak.” dedi.

“İşkenceci Polisler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacağız”

Adalet ve özgürlük için, 33 düş yolcusunun bıraktığı özgür dünya düşünü eylemek için sokaklarda olduklarını belirten Aksoy, son olarak şunları kaydetti:”Bıraktıkları bayrağı elimize alıp, mücadeleyi yaşamın her alanına yayacak; karanlıkla boğmaya çalıştıkları adalet ve özgürlük talebimizi örgütlü gücümüzle yükselteceğiz, adaleti sokaklarda verdiğimiz mücadelemizle sağlayacağız.” 

Gözaltına alınan gençler, gözaltına alınırken ve gözaltında işkenceye maruz kaldıkların belirterek, polisler hakkında suç duyurusunda bulacaklarını söyledi.

Günün Haberleri

Gençlik konulu diğer haberler