Takip Et

Çocuk

‘Bir çocuk 12 gün gözaltında kalamaz’

Urfa’da 10 gün önce gözaltına alınan 15 yaşındaki N.Z.A hala gözaltında tutuluyor. Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi çocuğun serbest bırakılması için sosyal medyadan hastag kampanyası başlattı

 Urfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki evlerine 27 Haziran günü yapılan polis baskınında HDP’li Belediye Meclis Üyesi Dilan Ablay ve birlikte anne Sevim, baba Muhlis, kardeşleri Baran ve N.Z.B (15)’nin yanı sıra Mehmet Sadık Şimşek, Kays Işık ve Burhan Acar gözaltına alındı.

‘Anti-Depresan İlaçlar İçerek Uyuyabiliyor’

Savcılığın gözaltı sürelerini iki kez uzattığı kişilerden 7’si İl Emniyet Müdürlüğü’nde, 15 yaşındaki N.Z.A. ise Çocuk Şube’de tutuluyor. 10 gündür gözaltına olan 8 kişi, savcılığın kararı doğrultusunda iki gün daha gözaltında tutulacak. N.Z.A.’nın ailesiyle birlikte gözaltına alınmış olmasından psikolojik olarak çok etkilendiğini ve anti depresan ilaçlar içerek ancak uyuyabildiği belirtildi. Çocuğun bu durumunu savcılığa bildirdiklerini ancak hiçbir adımın atılmadığını ifade eden aile avukatları, en son perşembe günü gözaltı süresinin uzatımı için adliyeye getirilen N.Z.A. ve yakınlarının bu yöndeki taleplerine rağmen savunmaları alınmayarak ek gözaltı süresi verildiğini belirtti. Avukatlar, en azından çocuğun serbest kalması için gerek savcılık, gerekse sorgu hakimliğine başvurduklarını ancak tüm bu girişimlerinin sonuçsuz kaldığını kaydetti.  

“birçocuk12güngözaltındakalamaz-urfadakanunrafta” Kampanyası

N.Z.A.’nın yaşadığı mağduriyete son verilmesi talebiyle Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından  sosyal paylaşım ağı Twitter’den “birçocuk12güngözaltındakalamaz-urfadakanunrafta” başlığı ile kampanya başlatıldı. Baro avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, hesabından yaptığı paylaşımda “Gözaltı süresinin uzatılması işlemi sorgu işlemidir. Hakimlerin kanuna uymayıp bir çocuğu avukatsız sorguya almak isteyip avukata söz hakkı vermediği, çocuğun üstün yararını yok saydığı bir yerde, kolluğa kim kanuna uy diyebilecek?” diye sordu. 

Günün Haberleri

Çocuk konulu diğer haberler