Takip Et

Güncel

Berkin Elvan davasında, polislerin “Hafıza yitimi”; Hiç bir şey hatırlanmıyor

Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan davası Çağlayan Adliyesinde görülüyor.

Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle katledilen Berkin Elvan davası Çağlayan Adliyesinde görülüyor.

Gaz fişeği atmaktan sorumlu polisler konuşuyor

Rıfat Doğa’ın Artı Gerçek’te yer alan haberine göre, tanık olarak ifade veren, olaylar sırasında gaz fişeği atan silahı kullanan (ZET) polis memuru Mehmet Çevik, savcılıkta verdiği ifadenin doğru olduğunu yineledi:

“Olay günü orada değildim. Şişli Emniyet Müdürlüğü’nde uyur vaziyetteydim. Geceden sabaha kadar olay yerindeydim ama olay anında orada değildim. Görevim polis grubunu yönlendirmekti” dedi.

Çevik, Berkin Elvan’ın katil zanlısı olmakla suçlanan polis Fatih Dalgalı’yı tanımadığını söyledi.

İfadesinin ardından gösterilen görüntülerdeki polisleri tanıyıp tanımadığı sorulan Çevik, “Hiçbirini tanımıyorum” dedi. Avukat Can Atalay’ın “Gaz fişeği alırken tutanak imzalıyor muydunuz?” sorusuna gaz fişeği atmaktan sorumlu polis Mehmet Çevik “hayır” yanıtı verdi.

‘Olay günü nerede olduğumuzu hatırlamıyorum’

Gaz fişeği atan silahtan sorumlu bir başka tanık polis Mustafa Erbek ifadesinde, “E-5 kenarında Örnektepe Köprüsü’nde göreviydim. Gece bizi oraya çağırdılar. Saat 12.00-13.00 gibi grubun saldırısına uğradık. Taşla yaralandım. Amirim bana geri çekilmemi ve grupla birlikte kalmamı söyledi. Ben o gün gaz fişeği kullanmadım. Olay günü nerede olduğumuzu hatırlamıyorum. Nerede beklediğimizi hatırlamıyorum. Oradaki polisleri tanımıyorum. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum” dedi.

Sivas Kangal’da görev yapan polis Ömer Koç ise ifadesinde, “Yoğun bir mesai içindeydik, o yüzden hatırlamıyorum. Çevik kuvvete bağlı arama kurtarma birimindeydim. ZET tüfeği kullandığımı hatırlamıyorum. Normalde eğitimim var ama kullanmadım. O dönemde ZET kullanmışlığım var ancak Berkin Elvan olayında kullanmadım. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum. Görüntülerdeki kimseyi de tanımadım” dedi.

Protesto eylemleri sırasında Okmeydanı’na hiç gitmediğini belirten tanık ZETci polis Yusuf Koçoğlu, “Dış destek kuvvet birimindeydik. Hatırladığım kadarıyla dış destek kuvvet biriminde olduğumuz için olayın dışında bekliyorduk. Metrobüs tarafındaydım. Varyat tarafında uzun süre bekledik. Farklı yerlere gittiğimiz için nerede görev yaptığımızı hatırlamıyorum. Okmeydanı sokaklarına hiç girmedim. Olay yerinde hiç bulunmadım. Fatih Dalgalı’yı da tanımıyorum” dedi.

Mahkeme devam ediyor

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler