Takip Et

Güncel

Barolardan Beştepe tepkisi: Yeni Yargı yılı açışılı boykot edilecek

Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan adli yıl açılışı davetine barolardan gelen tepkiler sürüyor. Beştepe’de yapılması planlanan adli yıl açılışına katılmayacaklarını belirten baro sayısı artıyor

Yargıtay Başkanlığı’dan 2019-2020 yeni Yargı Yılı açılış töreni için davetiye gönderilen barolar açıklama yaparak, açılışın Beştepe’de eleştirerek törene katılmayacaklarını belirtti.

Yeni Yargı Yılı açılışı davetine ilişkin açıklama yapan İzmir ve İstanbul barolarından sonra Muğla, Antalya, Adana, Aydın ve Ordu baroları da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törene katılmayacaklarını açıkladı.

Muğla Barosu: Zarar Verici

Muğla Barosu da Yargıtay davetine cevap yazarak törene katılmayacaklarını duyurdu. Muğla Barosu Başkanı Avukat Cumhur Uzun’un imzasını taşıyan cevap yazısında DA “2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılıyor olması, yargının herkese eşit ve tarafsız olduğu anlayışına katkı sunmak yerine zarar verici olduğu değerlendirildiğinden, nazik davetinize icabet edemeyeceğimizi üzülerek bildiririz” denildi.

Antalya Barosu: Biz, İnsan Haklarından Yana Taraf Oluruz, İliksiz Cübbelerinde Düğme Arayanlardan Değil

Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli yıl açılışına ilişkin daveti ile ilgili yaptığı açıklamada katılmayacaklarını duyurdu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni ve Adli Yıl Açılış Kokteyli daveti bize de yapıldı. Şu ana kadar bu konuyla ilgili bazı baro başkanlıklarınca açıklamalar yapıldı. Açıklamalara katılıyorum. Konuya ilişkim görüşümü özetlemeye çalışayım: Biz, adaletsizliklere, hak ihlallerine, hukuksuzluklara direnenlerdeniz; alkışlayan, boğun eğenlerden değil!
Biz, hukuk devleti ve insan haklarından yana taraf oluruz; iliksiz cübbelerinde düğme arayanlardan, sıraya dizilenlerden değil! Biz, gerçek bir hukuk devleti, bağımsız ve tarafsız yargı ve özgür savunma istiyoruz; “Yargı denetimsiz iktidar, savunmasız yargı” değil. Yargıya duyulan güveni dibe düşüren, hukuku ve yargı bağımsızlığını hiçe sayan bir anlayış ile mekansal sorumluluğu bile paylaşmayız.”

Yargı yılı açılışı ile ilgili Yargıtay Başkanlığı’na ilk tepki İzmir Barosu’ndan gelmiş, baro başkanı Özkan Yücel’in imzasını taşıyan ve kamuoyuna da duyurulan cevapta “Halkın zerre kadar güven duymadığı bir yargı sisteminin parçası olmamak için sizlerin de ‘kendinizi özgürleştirmenizi’ temenni ederiz” denilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler