Takip Et

akademi

Barış Akademisyeni Sibel Bekiroğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için hakkında “Terör örgütü propagandası” davası açılan Sibel Bekiroğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Barış Akademisyeni Sibel Bekiroğlu’nun 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görülen duruşmasında Bekiroğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görülen duruşmada karar açıklandı. 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Bekiroğlu’nun cezası ertelendi.

Duruşmada Bekiroğlu’nun yanı sıra avukatı Cemil Adıyaman hazır bulundu. Mahkeme heyeti ise Tamer Keskin (Başkan), Ebru Altun, Simge İncedal (Üye hakimler) ve Adnan Ok’tan (Savcı) oluştu.

Esas hakkında mütalaasını sunan Savcı Ok, Bekiroğlu’nun TMK 7/2 uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Bekiroğlu, Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) hak ihlalleri ile ilgili davanın sonucunun beklenmesi için süre talebinde bulundu. Bu talebin reddedilmesi üzerine savunmasını yapan Bekiroğlu şunları söyledi:

“Söz konusu metinde terör örgütü övmesi yoktur. Bu nedenle terör örgütü propagandası suçundan savunma yapmam son derece zor. TCK’nın 301. Maddesi uyarınca bu metinle ilgili daha rahat savunma yapabilirdik. Bu tür paylaşımlar bugün de yarın da olmalı ki karşı görüşler tartışılsın.”

Terörle Mücadele Kanunu 7/2 Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. (Bianet’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler