Takip Et

Ekoloji

Balıkesir’de orman yangını: 80 hektar orman yok oldu, yüz üzeri hayvan yaşamını yitirdi

Balıkesir’in Marmara ilçesinde çıkan yangın bugün söndürülebildi. Yangında 80 hektarlık orman yok olurken, yüz üzerinden hayvan yaşamını yitirdi

Balıkesir’in Marmara ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, dokuz saat sonra kontrol altına alınabildi. Yangında ilk belirlemelere göre 100 üzerinde hayvan yaşamanı yitirirken, 80 hektarlık alan zarar gördü.

Ayrıca 30 kişinin de yaralandığı belirtildi.

DHA’nın aktarımına göre Marmara ilçesi Mestanağa bölgesinde, dün saat 14:00 sıralarında ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle büyüdü. Alevlerin, yerleşim alanlarına ulaşmasıyla yüzlerce vatandaşlar evlerini tahliye etti.

Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerinde desteği ile müdahale edilen yangın, saat 19:00 sıralarında kısmen kontrol altına alındı. Akşam saatlerinde rüzgarın şiddetini daha da arttırmasıyla alevler Çınarlı bölgesinde yeniden yükselmeye başladı. Dört helikopter, 55 arazöz ve itfaiye aracı ile 110 personel ile alevlere müdahale edildi.

Yangına ilişkin açıklama yapan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, dokuz saat süren müdahale ile facianın atlatıldığını söyledi. Aksoy, “Ekipler gece boyu yangının yeniden başlama riskine karşı nöbet tutarken, soğutma çalışmaları ise sürüyor. Yangın bir sabotaj sonucu çıkmadı. Bir vatandaşımızın evinin bahçesini temizlemesi neticesinde biriktirdiği otları yakması sonucu çıktığı söyleniyor. Araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ciddi anlamda hayvanlar telef oldu. Yangında herhangi bir yaralanma veya ölümcül bir kaybımız yok. 7 arkadaşımız dumandan dolayı zehirlendi. İlk tespitlere göre 80 hektarlık bir alan yanmış durumda. Tespit çalışmalarımız sürüyor” dedi. 

Dokuz saat süren yangının ardından yanan bölgeler drone ile havadan görüntülendi. Havanın aydınlanmasıyla facianın boyutu ortaya çıktı.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Yangında yaralananların sayısı 30’a ulaştı, 100 hayvan da telef oldu. Bugün öğlen saatlerinde aynı anda 2 tane yangınımız vardı.

‘Negatif Bir Olay Olmadı’

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise evleri yanan ve hayvanları ölen vatandaşların zararlarının karşılanacağı söyleyerek, “Neşemizi kaçıracak negatif bir olay olmadı, bütün hasarlar telafi edilecektir. Orman bölgesi adı altında 6 hektar alan gerisi zeytinlik ve maki alanlarıdır. İnşallah sabaha kadar bir şey olmazsa herkes hayatına devam edecektir. Devletimizin sistemi çalışıyor, bu tür doğal afetlerde ne yapılıyorsa bütün vatandaşlarımız için gereken yapılacaktır” diye konuştu.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler