Takip Et

Kültür-Sanat

Bakur’un yönetmenlerine hapis cezası

Bakur (Kuzey) isimli belgeseli çekimi yaptıkları için yönetmen Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e “terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla” açılan davada 4’er yıl 6’ar ay hapis cezası verildi

Bakur adlı belgeselin çekimi yaptıkları için Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan belgesel yönetmenleri Çayan Demirel ile Ertuğrul Mavioğlu’na 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mavioğlu ve Demirel hakkındaki karar bugün açıklandı.

Mahkeme heyeti, Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e gıyaben “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3’er yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle ceza yarı oranında arttırılarak 4’er yıl 6’şar aya çıkarıldı. Mavioğlu ve Demirel hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu.

‘Henüz Son Savunmamızı Vermemiştik’

Twitter hesabından açıklama yapan Mavioğlu, “Henüz son savunmamızı dahi vermemiştik” sözleriyle mahkeme kararına tepki gösterdi.

Mavioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Film çekene, yazı yazana, hakikatın peşine düşene, sözünü esirgemeyene verilen bu ağır cezalar başkaları ibret alsın diye. Sakın ibret almayın, sakın cümlenizi eksiltmeyin, sakın enseyi karartmayın. Nelerin üstesinden geldik, bu zorbalık da aşılır elbet!”

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler