Takip Et

Güncel

“AYM’nin kararı emsal olacak”

‘Barış Akademisyenleri’nin imzaladıkları bildiri sebebiyle ceza almalarını görüşen Anayasa Mahkemesi, (AYM) 10 akademisyen hakkında hak ihlali kararı verdi

‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzaladıkları için hapis cezası alan akademisyenlerin AYM’ye yaptığı başvuru hakkında karar çıktı.

22 Mayıs’ta birleştilen 10 akademisyenin dosyaların görüşüldüğü kararda hak ihlali bulunduğuna hükmedildi.cezalandırılan 10 akademisyen hakkında ‘hak ihlali’ kararı verdi. 

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararda ‘Barış Bildirisi’ni imzaladıkları için ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ceza alan barış akademisyenlerinin ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. 

Hak ihlali kararı verilmesinden sonra BBC Türkçe’ye konuşan akademisyen Canan Özbey ve avukatı Aslı Kazan, bu kararın ceza almış, davası süren ya da hâlâ soruşturma aşamasında olan tüm barış akademisyenleri için emsal olacağını söyledi:

“Uzun süredir çok ciddi mağduriyetler yaşanıyordu. İmza attığı için sözleşmesi yenilenmeyen akademisyenler intihar etti. Sadece barış çağrısı yapan bir metni imzalamışlardı ve daha en başında ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bu kararı çok sevindirici buluyorum.

“Davası süren, ceza almış ya da hükmün açıklanması geri bırakılan diğer barış akademisyenleri için de emsal olacak.”

AYM’ye Başvuran İlk Barış Akademisyenleri Olduk’

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde akademisyenken ihraç edilen Canan Özbey hakkında açılan davada, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti.

Dosyası birleştirilen 10 akademisyen (Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz, Ece Öztan, Melda Tunçay, İzzeddin Önder, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Eksen) dışında, AYM’ye bireysel başvuru yapmış başka akademisyenler de bulunuyor. 

Akademisyen Canan Özbey, AYM’ye başvuru sürecini şöyle anlatıyor: 

“Benim yargılandığım 32. Ağır Ceza Mahkemesi, bu süreçte en hızlı ceza veren mahkemelerden biriydi. Bizim mahkeme sürecimiz diğerlerine göre erken bittiği için, AYM’ye en önce başvuranlardan olduk ve dosyalarımız birleştirildi diye düşünüyorum.

“Örneğin hocamız Füsun Üstel de aynı ağır ceza mahkemesinde yargılanmıştı ve onun hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti. Ben hakkımda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını kabul etmiştim ancak Füsun Hoca reddettiği için maalesef cezaevine girmişti.”

Geçen dört yıl içerisinde, Özbey gibi 164 barış akademisyeni hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi.

Akademisyen Canan Özbey, ‘Ceza kanununa ve anayasaya aykırı işlediğim herhangi bir suç yoktu ortada” diyor ve bu süreçte yaşadıklarını şöyle anlatıyor: 

“2016’nın Ocak ayında bildiri ilan edilmişti ve o günden itibaren kabus dolu günler yaşadık. Şu anda çok yoğun duyguları bir arada yaşıyorum. Barış istemenin neticesini bu şekilde görmemiz, bileğimizin hakkıyla kazandığımız mesleğimizden ihraç edilmemiz ve dört yılın sonunda bugün verilen ihlal kararı bana büyük bir duygu yoğunluğu yaşatıyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler