Takip Et

Güncel

Ayaz ve Nupelda için basın açıklaması düzenlendi

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, basın açıklaması düzenledi

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, basın açıklaması düzenledi

Ovacık’a bağlı Bilgeç köyünde yaşanan patlamada yaşamını yitiren Ayaz ile Nupelda Güloğlu kardeşler için Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya STK , Demokratik Kitle Örgütleri ve siyasi partiler katıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz tarafından yapılan açıklamada, Güloğlu ailesine başsağlığında bulunuldu.

Yaşanan olayın ilk olmadığını söyleyen Solmaz, “Çocuklarımızın kanı ilk defa bu topraklara düşmüyor. Bir yerleşkede çocuklar rahat gezemiyor, oyun oynayamıyor, yaylada çiçek toplayamıyorsa o coğrafyada hiçbirimiz özgür değiliz. Söz konusu bir çocuk olunca bu sorumluluk hem yasal hem de ahlaki olarak bir kat daha artmaktadır. Yaşananlar kabul edilemez. Bütün bu yaşanan olaylar genellikle mayın patlamaları sonucu olmuştur” diye konuştu.

Bir milyon 101 bin 389 adet mayın bulunmakta’

Solmaz, Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunu hatırlattı.

Devletin her çocuğun yaşam hakkını korumakla sorumlu olduğunu vurgulayan Solmaz, yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 839 bin anti-personel kara mayını, 164 bin 797 adet anti-tank mayını olmak üzere bir milyon 101 bin 389 adet mayın bulunduğu bilgisini paylaştı.

Solmaz, yaşanan olayın takipçisi olacaklarının altını çizerek, “Gelinen aşamada yaşanan münferit bir olay değil toplumsal bir sorundur. Bundan dolayı çocuklarımızın ölümüne neden olan patlayıcı maddenin balistik incelemesi acilen yapılmalı sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Balistik inceleme sürecinde başta barolar, İHD, konunun uzmanı olan bağımsız kurum ve kişilerce yapılmalıdır” diye noktaladı.


Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler