Takip Et

Emek

Avrupa’da faliyet yürüten devrimci-demokratik kurumlardan ortak bildiri: ‘İnşaat işçisi köle değildir’

Avrupa’da faliyet yürüten Türkiye Kuzey Kürdistan’lı devrimci ve demokratik kurumlar ortak bir açıklama yaparak direnen 3.Havalimanı işçileriyle dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler

Avrupa’da faaliyet yürüten Türkiye-Kuzey Kürdistan’lı devrimci ve demokratik kurumlar ortak bir bildiri yayınlayarak  3. Havalimanı işçileri ile dayanışma içinde olduklarını ve gözaltına alınan işçilerin derhal serbest bırakılmasını istediler. Kurumlar tarafından yapılan ortak açıklama şu şekilde;

“İnşaat işçisi köle değildir!”

“Tahtakurularının sardığı odalarda kalmaktan, yemeklerin kötü olmasından, otobüs servislerinin yetersizliğinden, ücretlerin geç ödenmesinden, iş güvenliğinin olmamasından ve daha pek çok sorundan bezmiş işçilerin bu isyanı karşısında devlet ve AKP iktidarı, patronların yanında yer alarak ‘çözüm’ü ‘operasyon’da buldu” dedi.

Saldırının ve direnişin ikinci gününde, kamp alanının, jandarma ve polis yığınağıyla adeta hapishaneye çevrildiğine, işçilerin korkutularak, şiddete maruz bırakılarak işbaşı yapmaya zorlandığına değinen kurumlar, direniş alanına saldırının yanı sıra 15 Eylül’de Kadıköy’de yapılan dayanışma eylemine dönük saldırıya da yer vererek şunları söylediler:

“Yaşanan bu saldırganlık, Türkiye’deki siyasal iktidarın faşist karakterini bir kez daha gözler önünde serdi. Ekonomik-siyasal kriz içinde debelenen egemen sınıflar ve AKP iktidarı, kriz koşulları ağırlaşlaşırken, yükselecek işçi mücadelelerinin önünü almak için, inşaat işçilerinin direnişine bu denli azgınca saldırıyorlar. Tüm saldırılara rağmen, işçilerin bir kısmı ve dışarıdan getirtilen işçiler işbaşı yapmış olsa da, önemli bir bölümü iş bırakma eylemini sürdürüyor.İnşaat İş ve Dev Yapı İş sendikalarının açıklamalarında vurguladıkları gibi ‘Şimdi direniş ile dayanışmayı büyütme zamanı!’

Tüm işçi ve emekçileri dayanışmaya, birlikte mücadeleye çağıran bizler, yurt dışında faaliyet yürüten kurumlar olarak, inşaat işçilerinin haklı talepler için başlattıkları direnişin yanında olduğumuzu ilan ediyor, gözaltına alınan işçilerin ve sendikacıların tümünün derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı isyan eden işçilerin direnişini zorla, şiddetle bastırmak isteyenler bilsin ki, bu yöntemle direniş bitirilemez!” Direnişteki işçilerin taleplerini yineleyen kurumlar, bunların derhal kabul edilmesini istedi ve “İnşaat işçisi köle değildir!” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

“Haklı talepler için direnen 3. Havalimanı işçileri derhal serbest bırakılsın!” başlıklı bildiriye imza atan kurumlar şu şekilde: 

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Yaşanacak Dünya,Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF), Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Devrimci Parti-Avrupa, Emek ve Özgürlük Cephesi-Avrupa (EÖC), Alınteri-Avrupa, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi-Avrupa (SYKP).

 

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler