Takip Et

Ekonomi

Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’ye ‘milyarca euroluk’ kredi yaptırımı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürmüş olduğu yasal olmayan sondaj faaliyetleri nedeniyle Avrupa Yatırım Bankası yaptırım kararları neticesinde Türkiye’ye kredi vermeyi durdurduğunu açıkladı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de tek yönlü olarak sürdürdüğü sondaj faaliyetleri nedeniyle Brüksel’de toplanan AB Dışişleri Bakanları Türkiye’ye dönük olarak yaptırım kararı almıştı.

Yaptırım kararlarından birisi de Avrupa Yatırım Bankası (AYB) tarafından Türkiye’ye verilen kredi desteği oluşturuyordu.

Avrupa Yatırım Bankası Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle alınan yaptırım kararları çerçevesinde Türkiye’ye kredi vermeyi resmen durdurduğunu açıkladı.

Türkiye’ye en çok kredi sağlayan yabancı kurum AYB, Türkiye’de devlet ile ilişkili kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerine de son verdiğini belirtip, Türkiye stratejisini de genel olarak gözden geçireceğini açıkladı.

Reuters’a konuşan AYB sözcüsü, Avrupa Birliği’nin bir kurumu olan yatırım bankasının alınan kararlar doğrultusunda hareket edeceğini ve borç verme faaliyetleri için yönetim kuruluna sunulan onaylarda kısıtlayıcı bir yaklaşım sergileyeceğini dile getirdi.

AYB, son üç yıl boyunca Türkiye’ye her yıl 400 milyon euro ile 2,2 milyar euro arasında parasal kaynak sağlamıştı. 2019 sonuna kadar da 350 milyon euro özel projelere kredi desteği verilmesi planlanıyordu. öte yandan devletle ilişiği olmayan projelere desteğin devam edeceği öngörülüyor.

Türk tarafı ise yapılacak bu tip kesintilerin ve yaptırımların sondaj faaliyetlerini durdurmayacağını ifade etmişti.

Günün Haberleri

Ekonomi konulu diğer haberler