Takip Et

Makale

Avrupa Konseyi yerel seçimleri izlemek için 22 üyesini Türkiye’ye yolladı

31 Mart Yerel Seçimleri’ni izleyecek Avrupa Konseyi üyelerinden dokuz kişilik bir delegasyon, Ankara’da siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla temaslarda bulundu. Delegasyon seçim izlenimlerini 1 Nisan günü paylaşacak.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 31 Mart günü yapılacak yerel seçimleri izlemek için 20 ülkeden 22 üyeyi Türkiye’ye gönderdi.

Birleşik Krallık’tan Andrew Dawson başkanlığındaki heyetin dokuz kişilik bölümü Ankara’da siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşları temsilcileriyle temaslara dün (29 Mart) başladı. Heyet Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ile de görüştü. 

Heyet üyeleri ayrıca, Ankara’daki bazı yabancı misyon şefleri ve devlet kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Heyet üyeleri, pazar günü başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurdun dört bir yanında kurulacak seçim bürolarında oy verme ve oy sayma işlemi sırasında gözlemlerde bulunacak.

Seçim sonrası açıklamasını ise heyet başkanı, 1 Nisan Pazartesi günü Ankara’da  düzenleyeceği basın toplantısında yapacak.

Venedik Komisyonu’nun uyarıları

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerde hukuk reformlarını inceleyen Venedik Komisyonu, daha önce 24 Haziran seçimleri ile ilgili hazırladığı raporda Türkiye’de seçimlerden hemen önce seçim yasasında değişikliğe gidilmesinin uluslararası standartlara aykırı olduğunu bildirmişti.

Türkiye’ye tavsiyelerin de yapıldığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun yapısının tarafsız olmasının sağlanması istenmişti.

Bu raporda, güvenlik güçlerinin oy kullanılan sandıkların bulunduğu yerlere girmesiyle ilgili kuralların gözden geçirilmesi, güvenlik gerekçesiyle sandıkların yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili açık ve kesin kriterlerin belirlenmesi istenirken, oy pusulalarında sandık kurulu mührü taşıması uygulamasının teşvik edilmesi çağrısı yapılmıştı

Ankara’da seçimlere yönelik temaslarda bulunan heyet şu isimlerden oluştu:

Delegasyon Başkanı Andrew Dawson (Birleşik Krallık), Barbara Toce ( İtalya), Robert Grumann (Romanya), Kateryna Marchenko (Ukrayna), Vladimir Prebilic (Slovenya), Prof. Dr. Angel M. Moreno, Kongre Başkanı, Avrupa Yerel Kendini Yönetme Şartı Bağımsız Bağımsızlar Grubu), Renate Zikmund (Yerel ve Bölgesel Seçim İzleme Bölümü), Adam Drnovsky (Seçim Gözlem Görevlisi), Martine Roudolff (Yerel ve Bölgesel Seçim Gözlemciliği).(Bianet)

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler