Takip Et

Dünya

Aşı Olmayan Çocuklara Kamusal Alan Yasağı

New York Eyaleti’ndeki Rockland’de okullarda kızamık virüsünün yayılması üzerine aşı olmamış 18 yaş altındaki, altı bin çocuğun okula gönderilmemesi ve kamusal alanlara girmemesi yönünde karar alındı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York Eyaleti’ndeki Rockland’de okullarda kızamık virüsünün yayılması üzerine acil durum ilan edildi.

Aşı olmamış 18 yaş altındaki, altı bin çocuğun okula gönderilmemesi ve kamusal alanlara girmemesi yönünde karar alındı.

Rockland’de 153 kızamık vakasının teşhis edildiği belirtildi. 

Bölge idarecisi Ed Day, aşı olmamış binlerce çocuğun kamuya açık yerlerden uzak tutulmasını istedi. Sağlık uzmanlarına göre ABD’de benzeri bir vaka uzun yıllardır yaşanmamıştı.

Yetkililer, acil durumun en az 30 gün süreceğini ve bu süreçte aşısı olmayan çocukların okullar, alışveriş merkezleri restoranlar ya da ibadethanelere de girmesinin yasaklandığını belirtti. Yasağı ihlal edenler 500 dolarlık para cezası ve altı aya kadar hapis cezası alabilecek.

Avrupa’da son on yılın en yükseği

Pek çok ülkede aşılanma oranlarında düşüş gözlemlenirken Avrupa’da da son 10 yılın kızamık rekorunun kırıldığı belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Avrupa’da kızamık vakaları 2018’de 2017’ye göre üç kat arttı ve 72 kişi de kızamıktan öldü.

Aşı oranlarının giderek düştüğü ABD’de, Washington, California, Teksas ve Illinois dahil pek çok eyalette kızamık salgını patlak vermişti.

İtalya da son olarak, aşısız çocukların okula gitmesinin yasaklandığını duyurmuştu.

Karşıtlığın başlıca nedeni dini inançlar

Ülkedeki kızamık salgınının başlıca nedenleri arasında aşı karşıtlığı gösteriliyor. Aileler, dini inançları, kişisel nedenleri veya felsefi görüşlerini gerekçe göstererek çocuklarını aşılatmıyor. 

Ciddi yan etkileri ve ölüm riski olan hastalıklara karşı korunmada çok önemli bir savunma aracı olan aşı konusunda kararsızlık, güvensizlik, aşı uygulamalarına karşı red sorunları yaşanıyor. Hekimler, Türkiye’de de aşı karşıtlığının başlıca nedenleri arasında “Aşıların içeriğinde domuz ürünlerinin bulunması” ve “gizli düşmanlarımız aşılar vasıtasıyla vücudumuza zararlı maddeler vererek neslimizi bozmak istiyorlar.” söylemleri üzerinden oluştuğunu belirtiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Selda Karayavaz bunun yanında Türkiye’deki aşı karşıtlığının başlıca nedenlerini şöyle sıralıyor:

Anne sütü korur, temiz su, el yıkama, güzel beslenme yeterlidir düşüncesi

Alternatif/geleneksel uygulamalar daha iyidir

Çok sayıda antijen bağışıklık sistemine ağır gelir

Doğal hastalık geçirmek bağışıklığı güçlendirir

Aşıların içindeki maddeler otizm, dejeneratif hastalıklara neden olur.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler