Takip Et

Güncel

Ana gündemi kayyım olan 1 Eylül mitinginde ‘kayyım’ ve ‘saray’ demek yasak

Diyarbakır’da ‘Onurlu barış için demokratik çözüm’ başlığıyla düzenlenecek olan 1 Eylül Barış mitinginde ‘saray’, ‘kayyum’ kelimlerini içeren sloganların ve ifadelerin yasaklandığı belirtildi

1 Eylül Dünya Barış Günü çerçevesinde Diyarbakır’da düzenlenecek olan mitingde ‘saray’ ve ‘kayyım’ kelimelerine yasak geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, ESP Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve görevden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın katılacağı mitingde saray ve kayyım ifadelerini içeren sloganlara yasak getirildiği belirtildi.

Ayrıca mitingde Barış Anneleri de sahneden kitleyi selamlayacak.

1 Eylül’de yapılacak olan mitinge ilişkin güvenlik toplantısı yapıldı. Tertip komitesi ile emniyet görevlilerinin katıldığı toplantıda, mitinge ilişkin alınan önlemler, hazırlanan sloganlar konuşuldu. Ana gündemi ‘kayyım’ olan mitinge ilişkin emniyet tarafından verilen yasak kararları ilginç oldu.

Toplantıya ilişkin bilgi veren Miting Tertip Komitesi Sözcüsü Ramazan Karakaya, içinde ‘kayyım’ ve ‘saray’ ifadelerinin geçtiği sloganlarla beraber, ‘barış tecrit edilemez’ sloganının yasaklandığını söyledi. Polisin ‘faşizm’ kelimesinin de yasaklamak istediğini belirten Karakaya, yapılan yoğun tartışma sonucu ‘faşizm’ ifadesine yasak gelmediğini aktardı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler