Takip Et

Güncel

Amed Newroz’u: Binlerce kişi alanı doldurdu

Amed’de Newroz alanı her sene olduğu gibi hınca hınç doldu. Binlerce kişi Newroz’u kutluyor

Amed Newroz’u yüz binlerce kişinin katılımıyla başladı.

Amed’in dört bir yanından erken saatlerde Nerwoz alanına akmaya başlayan halk, tüm engellere rağmen alanı doldurdu.

Polis Newroz’da içinde ‘Kürdistan’ geçen müzikleri engellemeye çalıştığı bildirildi.

MA’da yer alan habere göre, Açılış konuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı yaptı. Camcı, Newroz’un önemine değinerek, Newroz’un yeni yaşamın çağrıcısı olduğunu ifade ederek, tüm Kürt halkının Newroz’unu kutlayarak, ne olursa olsun Kürt halkının kazanacağını söyledi.

Kawaların heykellerini yıkarak özgürlük taleplerini yok edemezsiniz

Amed Newroz’un katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şöyle konuştu: “Newroz, Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının, özgürlük eşitlik, kardeşlik ve barışı haykırdığı bir gündür. Newroz baharın gelişi, dirilişin sembolüdür. Newroz bir kez daha devrimci Kawaların isyan ettiği gündür. Newrozunuz bir kez daha kutlu olsun. Bugün Efrin’de devrimci Kawa’yı bir beton yığınından ibaret görenler şunu bilmeli ki, bu meydanda toplanan herkes birer Demirci Kawa’dır. Bu alanda toplanan her bir insanımızın ruhunda, yüreğinde Demirci Kawaların özgürlük mücadelesi yaşamaktadır. Bu yüzden Kawaların heykelini yıkarak Kürdistan’daki milyonların özgürlük ve eşitlik taleplerini asla yok edemezsiniz.”

Newroz’a çok sayıda katılımcı

Cizre’de yaşamını yitiren Mehmet Tunç’un ailesi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Diyarbakır Hapishanesinde yaşamını yitiren Ferhat Kurtay’ın ailesi başta olmak üzere soykırımcı saldırılarda ve çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren birçok HPG’linin ailesi de Newroz’a katıldı.

Şu siyasetçiler de katılımcılar arasında: DTK Eş Genel Başkanı Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DBP Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Goran hareketinden Kwestan Abdullah ve Dr. Yousif Mohammed Sadıq, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, SYKP Eş Genel Tülay Hatimoğulları, ESP Genel Başkanvekili Şahin Tumuku, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ÖDP, ESP, KESK, ÖSP, DDKD, HAK-PAR gibi siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve Federal Kürdistan Bölgesi ile Avrupa’dan çok sayıda temsilci.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler