Takip Et

Güncel

Ali İsmail hep 19 yaşında…

Eskişehir’de Gezi ayaklanmasına destek amacıyla katıldığı yürüyüş sırasında sivil faşistlerin ve polisin saldırsına uğrayan Ali İsmail Korkmaz’ın bugün ölüm yıldönümü. Ali İsmail için ülke genelinde anma programları düzenleniyor

Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail 2013 yılında Taksim Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla Eskişehir’de katıldığı yürüyüş sırasında sivil faşistler tarafından dövülerek katledilmişti.

19 yaşında hayatını kaybeden Ali İsmail ölüm yıldönümünün altıncı yılında anılmaya devam ediyor.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından anma programı paylaşıldı. Buna göre Ali İsmail Korkmaz anma etkinliği saat 18.00’de Antakya Ekinci Mezarlığı’ndaki kabir ziyaretiyle başlayacak.

Ziyaretin ardından saat 20.00’da Sümerler Amfi Tiyatro’da düzenlenecek anma gecesinde ALİKEV Müzik Topluluğu ile Moğollar Sahne Alacak.

Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz, “Ali İsmail’i kaybedeli 6 yıl oldu. Tabii bu boşluk benim açımdan her geçen gün büyüyor. Ali İsmail’in adını ve anısını yaşama dair izlerle katkıda bulunarak, türkülerle, şiirlerle, resimlerle, sportif faaliyetler ile eğitime katkıda bulanarak yaşatmaya çalışıyoruz. Ali İsmail bir ateş oldu bizim içimizde. Bizi yakan ama binlerce gence ışık tutan bir ateş. Bu umudu ve ışığı büyütmek için bir araya geliyoruz” dedi.

Kormaz, Twitter hesabından da bir çağrı yaptı.

Ne Olmuştu?

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, sivil giyimli faşistler ve polisler tarafından 2 Haziran 2013’te sopa ile dövülmüştü.

Saldırıya uğradıktan sonra gittiği hastanede ki doktor tarafından ağrı kesici yazılıp gönderilmişti. Müdahelenin yapılmaması sonrasında komaya giren Korkmaz, 28 gün sonra hayatını yitirmişti.

Olaya ilişkin görüntüler emniyet ve siyasi yetkililer tarafından silinmek istemişti. Soruşturma derinleştirilip silinmiş güvenlik kameraları görüntüleri ortaya çıkarılmıştı.

Ali İsmail’e saldırdıkları belirlenen fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever’e 6’şar yıl 8’er ay, Ebubekir Harlar’a 6 yıl 8 ay; polis memurları Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut’a 10 yıl, Hüseyin Engin 7 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler