Takip Et

Güncel

Aladağ davasında karar duruşması bugün görülüyor

29 Kasım 2016’da çıkan ve 11’i çocuk toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını davasının karar duruşması bugün görülüyor.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan ve 11’i çocuk toplam 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını davasının karar duruşması bugün görülüyor. 

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer sıkıntısı nedeniyle Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda görülen duruşma öncesi, aileler ve hak savunucuları bir araya geldi.

Eğitim Sen Adana Şubesi tarafından duruşma öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kamusal kaynakların tamamen yok edilmesi nedeniyle yüzlerce, binlerce öğrencimiz karanlık koşullarda yaşamaya devam ediyor. Kamusal kaynaklarının cemaatlere peşkeş çekilmesi sonrası çocukar hayallerini, umutlarını kaybetmeye devam ediyor. Aladağ meselesi memleket meselesidir. Çocuklarımızın gelecekleri ve umutlarıdır. Bu davaları takip etmekten, çocuklarımızın hayallerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

Aralarında Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği yöneticileriyle kamu görevlilerinin olduğu 18 kişi, “Birden fazla kişiyi taksirle öldürme ve yaralanmalarına sebep olma” suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

Tutuklu sanık yok

22 öğrencinin de yaralandığı olayla ilgili davada 7’nci duruşmadan itibaren tutuklu sanık bulunmuyor. 

Davanın 7 Nisan’da görülen dokuzuncu duruşmasında müşteki avukatları ölümlerin ilk 10 dakikada gerçekleşmiş olduğunu ve itfaiyenin 24 dakika sonra çağrıldığını belirterek itfaiye erlerinin beraatini diğer sanıkların “Olası kastla öldürme” suçundan cezalandırılmaları yönünde beyanlarını sunmuştu.

Davada savcı, esas hakkında mütalaasını vererek İsmail Uğur, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede, Ramazan Keleş, Cuma Ali Genç ve Mahmut Deniz’in bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ya da yaralanması suçundan cezalandırılmasını istemişti. 

Kamu görevlileri Bayram Aydın, Cihan Ünsal, Davut Gökçeli, Mehmet Aktaş ve Ramazan Arı’nın hareketlerinin ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılması; Mehmet İpek ve Zeki Yılmaz’ın beraatleri istenmişti. Ayrıca itfaiye görevlilerinin ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan ceza almaları istenmişti. 

Savcı, sanıkların eylemlerine uyan kanun maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına, tüm sanıkların adli kontrol kararlarının olduğu gibi devamına karar verilmesini mütalaa etmişti.(Bianet)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler