Takip Et

Dünya

ADHK, Alman devletinin Kürt Kültür Festivalini yasaklamasını protesto etti

8 Eylül’de Almanya’nın Dinslaken kentinde yapılması planlanan Kürt Kültür Festivalinin Alman devleti tarafından yasaklanmasını protesto eden Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu(ADHK), herkesi 8 Eylül’de Düseldorf’da yapılacak olan yürüyüşe katılmaya çağırdı

Avrupa’da geleneksel olarak her sene yapılan Kürt Kültür Festivali bu yıl Alman devleti tarafından yasaklandı. Almanya’nın Dinslaken kentinde düzenlenmek istenen ve bütün hazırlıkları tamamlanan Kürt Kültür Festivalinin yasaklanmasını protesto eden ADHK yaptığı yazılı açıklamada; ”Kürt Festivalinin yasaklanmasını protesto ediyor, tüm devrimci demokrat, anti-faṣist herkesi bu yasaḡı protesto etmek amacıyla 8 Eylül günü Düsseldorf’ta yapılacak olan mitinge katılmaya ҫaḡırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ADHK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

”Faṣist Türk diktatörü Recep Tayyip Erdoḡan’ın Berlin ziyaretinden önce, Kürt halkına saldırıyla bir hediye paketi yine hazırlandı. Kürt ulusal demokratik mücadelesine karşı hep kirli bir politika yürüten Alman devleti; Türk devletiyle herhangi bir ihaleye girdiğinde, yeni silahlar satmak istediğinde, son yıllarda olduğu gibi Göҫmenleri başından savmak istediğinde Kürt ulusal demokratik mücadelesine, devrimci, komünist grup ve partilere saldırıda bulunur, tutuklamalar gerҫekleştirir, dernekleri basar, gösteri ve yürüyüşleri yasaklar ve bunun adına da „Alman demokrasisi“ der.

İṣte ṣimdi de ҫeṣitli ulus, ulusal azınlık, inanҫ grupları, kadın, genҫlik, sosyalist devrimci gruplarca oluṣturulan ve 93 kurumun yeraldıḡı Afrin Platformunun insiyatifinde, 8 Eylül 2018 tarihinde düzenlenmek istenen Kürt Festivali, Türk ve Alman devletinin kirli pazarlıkları sonucu mahkemelere müdahale edilerek yasaklanmıṣtır. Tamamıyla kültürel bir etkinlik olan bu Festivalin yasaklanmasının hiҫbir hukuksal mantıḡı yoktur. Tamamen Türk hükümeti ile girilen pazarlıklar sonucu Recep Tayyip Erdoḡan’a hediye olarak; Kürtlere ve tüm faṣist rejim karṣıtı güҫlere karṣı olan yasak kararını sunmuṣtur.

Hitler özgülünde faṣist diktatörleri tanıyan Alman halkı, ilerici, devrimci, sosyalist, faṣizm karṣıtı olan güҫleri, Alman hükümetinin bu anti-demokratik müdahalesine, ve mahkemelerin Anayasadaki hak ve özgürlükleri hiҫe sayan kararına karṣı sessiz kalmamaya ve ayrıca Berlin’e gelecek olan Erdoḡan’ı da proteso gösterilerine katılmaya ҫaḡırıyoruz. Biz ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu) olarak; Almanya’nın Dinslaken kentinde düzenlenmek istenen ve tüm hazırlıkları tamamlanan Kürt Festivalinin yasaklanmasını protesto ediyor, tüm devrimci demokrat, anti-faṣist herkesi bu yasaḡı protesto etmek amacıyla 8 Eylül günü Düsseldorf’ta yapılacak olan mitinge katılmaya ҫaḡırıyoruz.” denildi.

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler