Takip Et

Güncel

ADEF: Binler Avrupa Dersim Kültür Festivali’nde buluştu!

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Dersim Kültür Festivali bu yılda binlerin katılımı ile büyük bir coşkuyla kutlandı. Festivale ilişkin ADEF yaptığı açıklamada; “Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Dersim Kültür Festivali bu yıl “Dilime, İnancıma, Doğama, Kültürüme ve Kimliğime Dokunma” şiarı altında 24-25 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt kentinde binlerin katılımı ile coşkuyla ve başarıyla sonuçlandı.” dedi

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Dersim Kültür Festivali bu yılda binlerin katılımı ile büyük bir coşkuyla kutlandı. Festivale ilişkin ADEF yaptığı açıklamada; “Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Dersim Kültür Festivali bu yıl “Dilime, İnancıma, Doğama, Kültürüme ve Kimliğime Dokunma” şiarı altında 24-25 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt kentinde binlerin katılımı ile coşkuyla ve başarıyla sonuçlandı.” dedi

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu(ADEF), yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi;

“Dersimliler ve Dersim dostlarının güçlü katılım yaparak festivalimizi sahiplenmesi, festival öncesinde yürütülen karalama kampanyasına verilmiş en önemli cevap oldu. Festivalimize Dersimlilerin birlik istemi ve birlikte ortak mücadele kararlılığı damga vurdu.”

Soykırımlara, inkara ve asimilasyona karşı onursal bir duruş sergileyen bizler, Avrupa’daki Dersimliler olarak tüm baskı politikalarına rağmen kimlik, inanç, dil, kültür, tarih ve gelenek değerlerini korumaya ve yaşatmaya olan kararlılık ile bu yıl 11. Avrupa Dersim Kültür Festivalimizi ele alarak planladık.

Dersimlilerin Birliği ve birlikte ortak mücadelesinin önemi bugün açısından çok daha aciliyet arz eden konuların başında geliyor.  Dersim coğrafyası yıllardır yakılıp yıkılıyor, ekolojik-Siyasal, kültürel Soykırım hız kesmeden devam ediyor. Dersime yönelik saldırıların karşılanması birlikte ortak mücadele etmekten geçiyor bilinci ve ortak iradesi ile bu yılki festivalimiz zorluklarına ve dezavantajlarına karşın ortaklaştırılıp hayata geçirilmiştir.
Festivali organize eden kurumlarımız, bu ortak paydada buluşarak, Dersim toplumuna karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmiş, güçlü bir irade birliği ve direnç göstererek festivalin başarısını örmüşlerdir.

4 Mayıs, 1937-38 Dersim Soykırımı’nın 82. Yıldönümüne denk gelen festivalimizde, Dersim Soykırım mağdurları anılarak Dersim’i hep birlikte sahiplenip, Dersim’in tarihsel duruşuna yakışan bir olgunluk ve kenetlenme içerisinde, Coğrafyamızı her türlü soykırıma uğratan egemen sisteme karşı hep birlikte mücadele bayrağı göndere çekilmiştir.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), 38 Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, olarak organize ettiğimiz festivalimizi birçok Dersim, Alevi kurumu ile demokratik kitle örgütleri ve devrimci, sosyalistler destekleyerek sahiplenmiştir.

Festivali organize eden kurumlarımız; Dersim toplumunun inancını, kültürünü, dilini ve devrimci mücadele kimliğini taşıyan, Dersim’in ortak ruhunu ve çok renkliliğini yansıtan öğeler yönünde ciddi bir çalışma yürüterek festivalimize bu çok renkliliği taşımayı başarmıştır.

2019 Avrupa Dersim Kültür Festivali tertip komitesinin, birlik ve beraberlik çağrısı halkımızda büyük bir coşkuyla  karşılanmıştır. Dersim halkının önceliklerini gözeten festival programında Dersim’in tarihi, inancı ve kültürü ile kadimden bugüne gelen ortak/ ortaklaşa yaşam biçimini festival alanına taşınmış, hazırlanan program içeriği bu titizlikle ele alınarak, 
Dersim ve Dersim’e ait tüm değerleri festival alanına taşımayı başarmıştır. 

Tümüyle Dersim’in  renklerini ve ruhunu yansıtmayı hedefleyen festivalimiz; özellikle kadınların giydikleri yöresel kıyafetlerin oluşturduğu renk cümbüşü görülmeye değer olmuştur.. Tüm devrimci kurumlar başta olmak üzere yazar, aydın ve sanatçıların katılımı ile  stantların renkliliği alana farklı bir renk katmıştır.

İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Mazlum Doğan ve Sakine Cansız’ın resimlerinin festival alanında asılı olması, Dersim’in siyasal devrimci-sosyalist kimliği üzerinden sisteme verilen en önemli cevap olmuştur.

Renk cümbüşüyle birlikte festival alanında hazırlanan etkinlikler Dersim tarihine, kültürüne dokunan  bir sayfa açmış gibi canlı ve dikkat çekici olmuştur.

Festival Komitesinde yer alan kurum temsilcileri, davetli siyasetçi ve konuşmacıların birlik ve beraberlik içerisinde Dersim ruhunu yansıtan ve yaşatan festivallerde bir arada olma çağrısı alandaki binler tarafından coşkuyla karşılanmıştır.

Festivalimizin, direniş ve mücadele yüklü birlikteliğe vurgu yapan mesajları bir kez daha göstermiştir ki;  Dersim kurumları doğru temelde ortaklaşmaya gitmişlerdir.
Bu birlikteliğin devam ettirilmesi tayin edici öneme sahiptir. Festivalimize kitlesel katılım yapan Dersim halkı iradesini bu yönde ortaya koymuş, bu gerçeğin altı bir kez daha çizilerek halklarımızda karşılık bulmuştur…

Avrupa’da bir günlüğüne de olsa, Dersimi yaşama ve yaşatma amacı ile, Dersim Kültür Festivalimize başta Dersim halkı olmak üzere, katılım sağlayan, emek veren halklarımıza, Dersim dostları ve kurumlarına, Almanya Demokratik Güç Birliği bileşenlerine,  yürekten  teşekkür ediyoruz.. 
Dersim dağlarının güzelliğini, İnancının eşitliğini, Kültürünün güzelliğini ve dilinin renkliliğini Munzur’un coşkusuyla, gözelerin güzelliğiyle çoğaltacak festivallerde aynı coşku ile buluşmak dileğiyle.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler