Takip Et

Güncel

Açlık grevinin 70’inci gününde Grup Yorum’dan açıklama: Taleplerimiz kabul edilsin

Üyeleri, bulundukları hapishanelerde 70 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum, yazılı açıklama yaparak, taleplerinin kabul edilmesi için verdikleri mücadeleye destek çağrısında bulundu

Kültür sanat faaliyetlerine dönük baskılar nedeniyle 17 Mayıs’ta açlık grevine başlayan Grup Yorum üyelerinin eylemi 70’inci gününde. Grup tarafından açlık grevine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, olağanüstü hal (OHAL) döneminden bu yana kültür sanat faaliyetlerine dönük baskıların had safhaya ulaştığı kaydedildi. “OHAL’den bu yana sayısız konserimiz yasaklandı, bütün üyelerimiz sadece bir iftiracının sözleriyle tutuklandı ya da başlarına para ödülleri konularak gri terör listelerine konuldular, kültür merkezimiz 2 yıl içinde 9 kez polis tarafından basıldı. Katıldığımız demokratik basın açıklamalarına dahi davalar açılarak yıllara varan hapis cezaları verildi” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hiçbir çıkar gözetmeden Konserlerimizle milyonlarca insana ulaştık, halka sanatı ulaştırmak için bilgimizle, emeğimizle ne yapmak gerekiyorsa onu yaptık ve bunun için bir çıkar gözetmedik. Piyasa sanatçısı olmayı asla kabul etmedik, sarayın soytarısı olmayacağız dedik ve bugün bu yüzden birçok saldırıya uğruyoruz. Bu saldırılar esasında halka yönelik saldırıların bir parçasıdır. Grup Yorum konserleri yasaklanarak, üyeleri tutuklanarak halk cezalandırılmak isteniyor.”

Yasakların tanınmayarak şarkılarını söylemeye devam edeceklerinin vurgusu yapılan açıklamada, açlık grevinde olan grup üyelerinin taleplerine yer verildi:

* Konser yasaklarına son verilmesi, 

* Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılması

* Listelerin kaldırılması

* İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınlarına son verilmesi

* Açılan tüm davaların düşürülmesi

Bahar Kurt, İbrahim Gökçek, Helin Bölek ve Barış Yüksel’in tutuklu bulundukları hapishanelerde açlık grevine devam ettikleri belirtilen açıklamada, Bahar’ın bir ay içinde 46 kiloya düştüğü kaydedildi. Açıklamada, bir gün daha beklemenin geç olacağına işaret edilirken, “Herkesi taleplerimizin kabul edilmesi için desteğe çağırıyoruz” denildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler