Takip Et

Güncel

ABD’nin Türkiye uygulayacağı yaptırımların içeriği ve zamanı belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye getirilmesinin başlanmasından sonra Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımların içeriğini belirlediği ve 15 Temmuz’dan sonra da devreye sokacağı iddia edildi

ABD ile Türkiye arasında krize dönüşen, Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin parçalarının teslimatının başlamasının ardından ABD’nin uygulayacağı yaptırım paketinin içeriğinin belli olduğu iddia edildi.

Beyaz Saray tarafından netleştirilen yaptırım paketinin içeriği iddiaya göre Donald Trump yönetimince önümüzdeki haftanın sonuna doğru açıklanacak.

‘CAATSA Devrede’

Amerikan haber sitesi Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Trump’ın ekibinin ‘Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’ (CAATSA) uygulanacak üç farklı yaptırım paketinden birini seçti. Haberde, bu paketin tam olarak hangi adımları içerdiğine ilişkin ayrıntı verilmedi.

Bloomberg’e konuşan yetkililerden biri, paketin önümüzdeki haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacağını, zira Amerikan yönetiminin 15 Temmuz askeri darbe girişiminin yıldönümünün üzerinden biraz zaman geçmesinin istendiğini söyledi. İddiaya göre buradaki amaç, ABD’nin ’15 Temmuz’dan sorunlu olduğuna dair spekülasyonların daha da ateşlenmemesi’.

Türkiye’ye S-400 teslimatı cuma günü başlamış, ilk parçaların Ankara’ya gönderilişi ile birlikte gözler ABD’ye çevrilmişti. Pentagon’un cuma günü düzenleyeceği açıklanan basın toplantısı ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakan vekili Mark Esper arasında yapılan telefon görüşmesi sonrası belirsiz bir tarihe ertelenmişti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler