Takip Et

Dünya

ABD’nin Teksas ve Ohio eyaletinde silahlı saldırı: Çok sayıda kişi yaşamını yitirdi

ABD’nin Teksas eyaletinde bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği 26’sınında yaralandı. Bu saldırının üzerinden 24 saat geçmeden Ohio eyaletinde ikinci bir saldırının yaşandığı bu saldırıda yaşamını yitirenlerin ve yaralıların olduğu belirtildi

ABD’nin Teksas Eyaleti Valisi Greg Abbott, El Paso kentindeki alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişinin yaşamını yitirdiğini, 26’sının da yaralandığını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, Teksas’ta bir AVM’de yaşanan saldırıyla ilgili, “Haberler çok kötü, çok ölü var” dedi.

ABD’nin Teksas Eyaleti Valisi Abbott, yaptığı basın açıklamasında, Cielo Vista alışveriş merkezi içindeki Walmart mağazasında düzenlenen saldırıyı “iğrenç ve anlamsız bir şiddet eylemi” olarak nitelendirdi ve olaya ilişkin tüm güvenlik ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini belirtti. 

Elde edilen en son bilgilere göre saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 20’e ulaştığını aktaran Abbott, yaralanan 26 kişinin de çevre hastanelerde tedavi altına alındığını ifade etti

Saldırganın fotoğrafı paylaşıldı

Saldırının failinin fotoğrafı yayınlandı. Fotoğrafta, yerel kaynaklara göre ölü ve yaralıların olduğu bildirilen saldırının failinin AVM’ye tüfeği ile girdiği anlar yer aldı. Saldırganın poligonlarda atış yaparken gözlerin ve kulakların zarar görmemesi için kullanılan gözlük ve kulaklık takması ve elindeki tüfeği profesyonel bir şekilde tutması dikkat çekti. 

‘Nefret suçu olabilir’

Öte yandan El Paso Polis Şefi Greg Allen, saldırganın bir gün öncesinden bir manifesto yayımladığını ve nefret içerikli paylaşımlarda bulunduğunu belirterek, saldırının “muhtemel nefret suçu” olabileceğini vurguladı.

El Paso polis merkezi yetkilileri, yerel saatle sabah 10 civarında saldırı ihbarı aldıklarını ve bölgeye ulaştıklarında içinde en az 3 bin kişinin bulunduğu mağazada çok sayıda insanın saldırgan tarafından vurulmuş olduğunu gördüklerini belirtti.

Saldırıyla ilgili 21 yaşındaki Patrick Crusius gözaltına alındı. Gözaltı anıyla ilgili henüz doğrulanmamış bir video Twitter’da paylaşıldı.

Teksas saldırısının üzerinden 24 saat geçmeden ikinci saldırı Ohio eyaletinde yaşandı

ABD’nin Teksas eyaletindeki saldırıdan birkaç saat sonrasında, Ohio eyaletindeki Dayton şehrinin Oregon bölgesinde ikinci silahlı saldırı düzenlendi.

Yerel medya, çok sayıda kişinin vurulduğunu duyurdu. Henüz ölü ya da yaralı sayısı bilinmezken; saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirildiği iddia edildi. Sağlık ekiplerinin olay yerine sevk edildiği duyuruldu.

Saldırı sonrası çekim yapan kişinin “Her yerde ölü insanlar var” dediği duyuldu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler