Takip Et

Güncel

ABD’nin aktivasyon uyarıları sonrası Erdoğan’dan açıklama: “S-400 sistemleri 2020’de aktif olacak”

Ankara’da düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, hava savunma sistemi olan S-400’leri 2020’de aktif hale getirileceğini açıkladı

ABD ile Türkiye arasında krize dönüşen Rusya menşeli hava savunma sistemi S-400’ler ile ilgili karşılıklı açıklamalar devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Cumhuriyetçi Senatör Graham tarafından yapılan S-400’lerin aktif hale getirilmemesi açıklaması sonrasında Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. S-400’lerin 2020 de aktif hale getiriliceğini belirten Erdoğan, Kuzey Suriye için ise orayı paramparça etmekte kararlıyız ifadelerini kullandı.

Erdoğan Ankara’da düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Suriye ve ABD ile yaşanan S-400 krizi konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD ile güvenli bölge oluşturma görüşmelerine ilişkin olarak Erdoğan, “Ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın biz Fırat’ın doğusundaki terör koridorunu paramparça etmeye kararlıyız” diye konuştu. Erdoğan, “Avrupa, ABD ambargoları bizi bu sorunu çözmekten alıkoyamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Erbil’de konsolosluk görevlilerine yapılan saldırının da harekâtın isabetli olduğunu gösterdiğini söyleyen Erdoğan saldırıyı yapanların yakalandığını söyledi.

Nisan 2020’de “S-400 sistemleri Aktif Olacak

ABD ile yaşanan S-400 krizine de değinen Erdoğan, Türkiye’nin Rus hava savunma sistemlerini 2020’de aktif olarak kullanacağını açıkladı. Erdoğan, “Montaj ve eğitim safhalarının ardından Nisan 2020’de bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başlayabileceğiz” dedi.

Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılmasına da değinen Erdoğan, “Şimdi F-35’le biz 1 milyar 430 milyon dolar ödeme yapmışız. 4’ünü teslim ettiler ülkemize gelmesine müsaade etmiyorlar” dedi. Erdoğan, “F-35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayın biz o konuda da yine tedbirlerimizi alır, başka yerlere döneriz” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler