Takip Et

Dünya

ABD’den yeni S-400 açıklaması: Türkiye S-400 alırsa sonuçları olumsuz olur

ABD ile Türkiye arasında karşılıklı gerilime sebebiyet veren S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Türkiye’nin s-400’leri alması durumunda olumsuz sonuçlarla karşılacağı belirtildi

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) Türkiye’nin S-400 alımına ilişkin uyarılar sürmeye devam ediyor. Yakın zamanda Türkiye’ye gelmesi planlanan hava savunma sistemi S-400’lerle ilgili olarak Türkiye’ye yeni bir uyarı geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “Türkiye, S-400’leri kabul ederse gerçek ve olumsuz sonuçları olacak. Bu sonuçlar Türkiye’nin F-35 programını da kapsıyor” diye konuştu. 

ABD’li sözcü, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun S-400’ler konusundaki tutumuna atıfta bulunarak, “Bence bakan ve dışişleri bakanlığı bu konuda inanılmaz derecede tutarlı davrandı” diye konuştu. Pompeo geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada “S-400’lerin aktif olduğu bir yerde F-35’lerin uçması mümkün değil” demişti.

Türk Yetkililer CAATSA’dan Haberdar

Ortagus, Türk yetkililerin Rusya’dan büyük miktarda silah alımı karşısında yaptırım ön gören, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ndan (CAATSA) haberdar olduğunu da söylerlerine ekledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya’da yapılan G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, yaptırım ihtimali konusunda açıklama yapmıştı. Erdoğan ABD Başkanı’ndan güvence aldığını belirterek “Sayın Trump bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da özellikle kendisinden dinlemiş olduk” demişti. 

ABD Savunma Bakanlığı Türkiye’ye S-400 sisteminden vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre tanımış, F-35 savaş uçaklarından 100 adet satın almak isteyen Türkiye’nin daha önce eğitim için ABD’ye gönderdiği pilotlara verilen eğitimin durdurulması kararlaştırılmıştı.

Türk basınında çıkan haberlerde ise S-400’lerin teslimat için uçaklara yüklendiği belirtilirken, teslimatın ne zaman yapılacağına dair kesin bir tarih henüz açıklanmadı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler