Takip Et

Güncel

ABD’den S-400 açıklaması: Yaptırım gerektiren kanunlara uyacağız

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington Post’a verdiği mülakatta Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili olarak yaptırım gerektiren kanunları uygulayacağız açıklamasını yaptı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tarafından Washington Post’a yapılan açıklamalarda Türkiye’ye yaptırım sinyalinde bulundu.

Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili verdiği bir mülakatta ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) kastederek kanunların Türkiye’ye yaptırım uygulamayı gerektirdiğini söyledi.

Washington Post’ta yayınlanan söyleşisinde Pompeo, “Kanunlar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki bu kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak.” dedi.

12 Temmuz Cuma günü ilk teslimatı başlayan ve hafta sonu da devam eden S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ne ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Biz, S-400’leri alarak savaşa hazırlanmıyoruz.” demişti.

Gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri ile bir araya gelen Erdoğan konuşmasında, “Barışı ve kendi milli güvenliğimizi garanti altına almaya çalışıyoruz. Savunma sanayimizi geliştirmeye yönelik diğer tüm atılımlarımızın da amacı budur.” şeklinde konuşmuştu..

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler