Takip Et

Güncel

ABD’den S-400 açıklamaları: S-400’ün operasyonel kılınmamasını istiyoruz

Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemlerinin sevkiyatı sürerken ABD’den açıklamalar gelmeye devam ediyor. Pompeo, Türkiye’nin S-400’leri aktivite etmemesi gerektiğini belirtirken Senatör Lindsey Graham ise S-400’lerin aktif hale getirilmediği takdirde Türkiye’ye yaptırım kararı uygulanmayacağını belirtti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bloomberg televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400’ü operasyonel kılmaması için çağrıda bulundu. 

Pompeo, Bloomberg’den Kevin Cirilli’ye verdiği röportajında şu sözleri kullandı:

“Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu; Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.”

Pompeo’nun bu sözleri, Amerikan savunma sektörüyle ilgili bir haber sitesi olan Defense One’ın haberinin ardından geldi.

Defense One, ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığını, S-400 hava savunma sisteminin operasyonel kılınmaması takdirinde yaptırımların uygulanmayacağını söylediğini belirtti.

Defense One’ın kıdemli ulusal güvenlik muhabiri Katie Bo Williams’e konuşan Lindsey Graham şunları söyledi:

“Eğer S-400’ü aktive etmezlerse yaptırımların uygulanması için bir sebep yok. Benim umudum Türkiye’yi sistemi aktive etmemeye ikta etmek; çünkü bu ilişkiler için çok zarar verici bir gelişme. Türkiye’ye S-400’ü bir kenara bırakalım ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlayalım teklifinde bulundum.”

Bloomberg’den Kevin Cirilli, röportajı sırasında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya Defense One’ın haberini sordu; ancak Pompeo yönetim içinde sürdürülen görüşmelerle ilgili bir yorumda bulunmayacağını ancak herkesin bu konu için çaba sarf ettiğini söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler