Takip Et

Dünya

ABD’den Hürmüz Boğazı adımı: Boğazın güvenliği için koalisyon kurulacak

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genel Kurmay Başkanı Dunford, ‘birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini sağlayacak bir ittifak gücünün oluşturmak için çalışıyoruz açıklamasında bulundu


ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford yaptığı açıklamada, Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini sağlamak amacıyla ortak bir koalisyonun kurulcağını belirtip şunları söyledi:

“Birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep Boğazı’nda deniz güvenliğini sağlayacak bir ittifak için temas halindeyiz. Önümüzdeki iki hafta içinde bu girişimi destekleyecek siyasi iradeye sahip ülkeleri tanıyacağımıza ve daha sonra da bunu destekleme potansiyeline sahip güçleri belirlemek için doğrudan ordularla çalışmanın mümkün olduğuna inanıyorum.”

Orgeneral Dunford, ABD’nin deniz üzerinde izleme ve gözetimi sağlayacağını belirtti.

Koalisyonun Kuruluş Nedeni İran Tehditleri

İran, kendisine uygulanan yaptırımların kaldırılmadığı ve petrol ihraç edemediği durumda Hürmüz Boğazı’nı kapatacağını açıklıyor. Trump yönetimi ise nükleer programını yeniden müzakere etmek için Tahran’a yaptırımları daha kapsamlı olarak genişleterek baskı yapıyor.

ABD’nin Hürmüz Boğaz’ındaki seyrüsefer koruması için uluslararası koalisyon kurma çabası, mayıs ve haziran aylarında Körfez sularındaki tankerlere yapılan saldırı ile farklı bir önem kazandı. 

Geçtiğimiz ay İran, Boğaz’a yakın bir noktada, ABD’ye ait casus uçağını düşürdü. Başkan Trump ise buna karşılık saldırı emri vermek üzereyken son anda vazgeçti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler