Takip Et

Dünya

ABD: Venezuela ile ticaret yapan herkesi hedef alacağız

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela ile ticaret yapan üçüncü tarafları da hedef alınacağını belirtti

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Venezuela ile ticaret yapanların hedef alınacağını belirterek, Maduro’ya karşı uluslararası çapta daha sert önlemler alınması çağrısında bulundu. 

Bolton yabancılar dahil olmak üzere Amerikalı yetkililerin Maduro hükümetini destekleyen herkese yaptırım uıygulayabileceğini, herkesi hedef alabileceğini vurgulayarak, “Şimdi harekete geçme zamanı. Amerika Maduro’ya maddi desteğin kesilmesi ve barışçıl, demokratik bir geçiş sürecinin hızlanması için kararlı şekilde hareket ediyor” şeklinde konuştu. 

Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen bir zirvede konuşan Bolton, “Çok dikkatli hareket edin” sözleriyle de Maduro rejimiyle iş yapmak isteyen üçüncü taraflara bir mesaj gönderdi. 

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü Venezuela hükümetinin varlıklarının dondurulmasını öngören ve Venezuela hükümetiyle iş yapılmasını yasaklayan bir başkanlık kararnamesi imzalamıştı. 

Söz konusu kararname Venezuela’nın Rusya ve Çin’le ilişkilerinin yanı sıra batılı şirketlerle de iş ilişkilerini etkileyebilir. 

ABD Batı Yarımküre’de otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez bir hükümete ait varlıkları toptan dondurma kararı alıyor. Ancak uzmanlar Venezuela’ya yaptırım uygulanmasını öngören bu başkanlık kararnamesinin Küba’ya uygulanan ticaret ambargosu düzeyinde de olmadığına dikkat çekiyor. Çünkü söz konusu kararname Venezuela’nın özel sektörünü kapsamıyor. 

John Bolton Venezuela’ya uygulanan yaptırımların İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye uygulanan yaptırımlara benzer olduğunu söyledi. “Venezuela artık bu ayrıcalıklı haydut devletler klübünün bir üyesi” dedi. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler