Takip Et

Güncel

ABD Senatosu’ndan Türkiye’ye yaptırım önergesi

Cumhuriyetçi senatörler Senatör Rick Scott ve Senatör Todd Young, S-400 teslimatının başlaması sonrasında yaptırım kararı alınması yönünde Senato’ya önerge sundu

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı ihtilafa yol açan S- 400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatının yankıları sürüyor. ABD kurumları tarafından yapılan açıklamada Türkiye eleştirilirken bir adım da Senatoda bulunan üyelerden geldi.

Cumhuriyetçi Senatör Rick Scott ve Senatör Todd Young, S-400 teslimatının başlaması sonrasında yaptırım kararı alınması yönünde Senato’ya önerge sundu.

Önergede, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni insan haklarının çiğnendiği otoriter bir rejim yoluna sürüklemiş, radikal İslamcı terör gruplarından yana taraf almış ve İsrail gibi ABD’nin bölgedeki müttefiklerine karşı kışkırtıcı tutumlarda bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi. Önerge, yasalar kapsamında Ankara’ya karşı gerekli tüm yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

‘Yaptırımların Kapsamı Arttırılsın’

Diğer yandan Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde bulunan Demokrat Senatör Bob Menendez, perşembe günü yayınladığı bir bildiride Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının yeterli bir yaptırım olmadığını belirtti.

Menendez, “Yasalar, savunma ve istihbarat sektörlerinde Rusya ile ‘önemli işlem’ yapılması durumunda yaptırım öngörüyor. S-400 teslimatı da kesinlikle bu işlemler arasında.” açıklamasını yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler