Takip Et

Dünya

ABD Savunma Bakanlığı: ABD askerlerinin çekilmeye başlamasıyla birlikte IŞİD yeniden örgütlenmeye başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı Başmüfettişi tarafından hazırlanan raporda ABD askerilerinin bölgeden çekilmesi ile birlikte IŞİD’in yeniden askeri gruplar kurmaya başladığı belirtildi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişi tarafından ABD Kongre’si için hazırlanan raporda, IŞİD’in Suriye’deki “başkenti” Rakka’yı kaybetmesine rağmen, bu ülkede ve Irak’ta yerel güçlerin zayıflıklarından faydalandığı vurgulandı. 

Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmeye başlamasının ardından örgüt militanlarının ülkede yeniden gruplar oluşturmaya başladıkları belirtildi.

Rapor, 1 Nisan ve 30 Haziran 2019 arasındaki dönemi kapsıyor.

IŞİD’in Eylem Düzenleme Kapasitesi Arttı

IŞİD’in Irak’ta eylem düzenleme kapasitesini artırdığına da dikkat çekildi.

ABD’nin militanların toplandıkları muhtemel bölgeleri izlemesinin ve sahadaki müttefiklerine tavsiye vermesinin zorlaştığı da vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise daha önce IŞİD’in tamamen yenilgiye uğratıldığını ifade edip şöyle konuşmuştu: “Halifeliğe karşı harika bir iş çıkardık. Halifeliğin topraklarının yüzde 100’ünü geri aldık ve hızla Suriye’den çıkıyoruz” demişti

IŞİD’e karşı yürütülen mücadele zirveye ulaştığında, Suriye’de 3 bin Amerikan askeri vardı. Şu an ülkede kaç Amerikan askerinin kaldığı bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 100 ülkeden 40 binden fazla kişi, Suriye veya Irak’a giderek IŞİD’e katıldı. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler