Takip Et

Güncel

ABD ile Türkiye arasında “Güvenli Bölge” anlaşması

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD’li yetkililer ile gerçekleştirilen “Güvenli Bölge” görüşmelerinin sona erdiğini ve varılan mutabakat sonucunda ABD ile birlikte Müşterek Hareket Merkezi’nin kurulacağı belirtildi

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı gerilime neden olan Suriye’nin kuzeyinde “Güvenli Bölge” oluşturulmasına ilişkin sorunun aşıldığı ve ABD ile Türkiye arasında mutabakatın sağlandığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama göre Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan “Güvenli Bölgeye” ilişkin Türk ve ABD’li yetkililer arasında gerçekleştirilen görüşmeler tamamlandı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı bir açıklamada ” Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması” konusunda ABD’li yetkililerle mutabık kalındığı belirtildi.

Müşterek Harekat Merkezi kurulacak

Güvenli bölgenin kurulması ve koordinasyonu için ABD ile birlikte Müşterek Harekat Merkezi kurulacağını duyuran Milli Savunma Bakanlığı bu merkezin Türkiye’de olacağını bildirdi.

Açıklamada, “Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” denildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler