Takip Et

Dünya

ABD, AB ve Mısır’dan Türkiye’ye sondaj tepkisi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e ikinci sondaj gemisini göndermesine tepkiler sürüyor. Fransa tarafından yapılan açıklamada rum kesimi ile dayanışma içerisinde olduklarını, Mısır tarafında yapılan açıklama da ise Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinin tek taraflı olduğu ve tansiyonu arttırdığı vurgulandı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürütmüş olduğu sondaj çalışmalarına tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye tarafından ikinci sondaj gemisinin gönderilmesi üzerine ABD, Fransa ve Mısır’da kınama açıklamaları geldi. Mısır yaptığı açıklamada Türkiye’nin bölgede tansiyonu arttırdığı belirtildi.

ABD: Sondaj Faaliyetleri Provokatif

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı yazılı açıklamada “ABD, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetleri yapmak için devam eden girişimlerinden ve son olarak sondaj gemisi Yavuz’un Karpas Yarımadası açıklarına sevk edilmesinden derin endişe duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yavuz gemisinin bölgeye gönderilmesini “provokatif” ifadesiyle tanımlayan Ortagus, “Türk yetkilileri bu operasyonları durdurmaya çağırıyor, tüm tarafları da sakin davranmaya ve bölgede gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Mısır: Türkiye Tansiyonu Arttırmaktadır

Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine Akdeniz’e kıyısı olan Mısır da tepkisini dile getirdi. Mısır Dışişleri Bakanlığı uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek “Türkiye’nin tek taraflı olarak yaptığı çalışmalar bölgedeki tansiyonu artırmaktadır.” denildi. Mısır’ın 2013’te Akdeniz’deki doğal gaz yatakları ile ilgili Kıbrıs Rum Kesimi ile yaptığı anlaşmayı Ankara tanımadığını bildirmiş ve uluslararası geçerliliğinin olmadığını açıklamıştı.

Fransa: Rum kesimiyle dayanışma içerisindeyiz

Fransa ise yaptığı açıklama ile Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, Türkiye’ye uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini belirtti. AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de konuyla ilgili “Türkiye bölgenin istikrarını tehlikeye sokacak her türlü hareketten kaçınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler