Takip Et

Basın

6 ayda 11 gazeteci tutuklandı!

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), 2019 yılının ilk 6 aylık “Gazetecilere Yönelik Hak İhlal Raporu”nu açıkladı

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), 2019 yılının ilk 6 aylık “Gazetecilere Yönelik Hak İhlal Raporu”nu açıkladı. Rapora göre; 11 gazeteci tutuklandı, 2 gazeteci sınır dışı edildi, bir basın kuruluşuna baskın düzenlendi.

ÖGİ açıklamasında, “Geride bıraktığımız 6 ayda ‘toplumu bilgilendirme, aydınlatma ve haber verme’ görevini yerine getirmeye çalışan gazeteciler yine baskıların odağı oldu. Toplumsal her gelişmenin ve hareketliliğin yansıtıcısı olan gazeteciler, bu süre zarfında mesleklerini oldukça zor şartlar altında, kısıtlanan imkan ve koşullara rağmen sürdürmekte ısrarcı oldu” ifadelerine yer verdi.

Siyasal iktidar, sistem/rejim gibi medyayı da tek tipleştirdiği belirtilen açıklamada, “Ülkenin hemen hemen tüm medya organlarını ve yayın kuruluşlarını kendi emelleri için ‘hizaya’ çeken iktidarın kutuplaştırıcı, ötekileştirici ve hedef gösterici dili medyada da vücut buldu. Yerel seçimler süresince gerçekleri ve hakikati manipüle etmek için her türlü çabayı sarf eden iktidar medyasına toplum, 31 Mart ve 23 Haziran sandıklarında yanıtını verdi” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Zaman, korkmadan cesaretle gerçeğin üzerine yürüme zamanıdır. Dün olduğu gibi bugün de mesleğimize, haberlerimize, kimliğimize yapılan her baskıyı ve saldırıyı, örgütlü ve kararlı bir duruşla boşa çıkarmanın çabası içeresinde olacağız. Özgür basını, haber ve gazeteciliği her yerde savunacağız.”

Raporda şu bilgilere yer verildi;

*154 gazeteci tutuklu

*34 gazeteci gözaltına alındı

*11 gazeteci tutuklandı

*29 gazeteciye soruşturma açıldı

*8 gazeteciye dava açıldı

*287 gazeteci yargılandı

*41 gazeteciye toplam 119 yıl 3 ay hapis cezası verildi

*22 gazeteci tahliye edildi

*2 gazeteci sınır dışı edildi

*1 basın kuruluşuna baskın düzenlendi

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler