Takip Et

Makale

40+ LGBTİ+ inisiyatifi “Kırkından Sonra” yola çıkıyor

“Kırkından sonra azanı teneşir paklarmış” derler. Bizi ne paklar bilemiyoruz ancak 40+ LGBTİ+’lar olarak bir araya gelmek istiyoruz” diyen
40+ LGBTİ+ inisiyatifi “Kırkından Sonra” girişimi kuruluşunu kamuoyuna yaptığı açıklama ile duyurdu

40+ LGBTİ+ inisiyatifi “Kırkından Sonra” girişimi kurulduğunu açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu.

“Dünün ilk lubunya aktivistleri kırk yaşını geçti” denilen açıklamada 40 yaşımızın güzelliğini konuşmak için bir araya geliyoruz denildi.

İnisiyatifin çağrısının tam metni şöyle:

“Yola çıkıyoruz!

“Kırkından sonra azanı teneşir paklarmış” derler. Bizi ne paklar bilemiyoruz ancak 40+ LGBTİ+’lar olarak bir araya gelmek istiyoruz. Dünün ilk lubunya aktivistleri yavaş yavaş kırkı geçmeye başladı, 60+ kapıda. Bir çoğumuzun sosyal güvencesi yok. Olana da güvenmiyoruz haliyle. “Bana kim bakacak?”, “Yaşlanınca yalnız mı kalacağım?” soruları zihnimizde dönüp duruyor…

“Alternatif dayanışma alanları nasıl yaratabiliriz?

“Ortak evler mi kuracağız?

“Yıllar önce barları lubunyalaştırdığımız gibi köyleri, kentleri de lubunyalaştıracak mıyız?

Bir dizi sorumuz ve sorunumuz var. Ama bir yandan da biliyoruz ki her yaşın ayrı güzelliği var, en güzel yaşımızdayız. Lubunya kültürde birçok adımız var: Nafta, geç nafta, balamoz, püri balamoz… Bir yandan da “Amcalar yazmasın”, “Teyzeler uzak dursun”, “Açmayın dedeler” kültürü de yaşımızdan utanmamızı öğütlüyor. Ama nasıl ki seneler önce cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğimizden utanmamayı keşfettiysek yaşımızdan da yaşlılığımızdan da utanmıyoruz.

“Şimdilik sadece sanaldayız. Ama en kısa sürede bir forumda 40+ yaşlarımızın güzelliğini konuşmak üzere bir araya gelmek istiyoruz. Bizden haber bekleyin ve unutmayın: Yaşlanmak da; yaş almak da güzeldir!”

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/kirkindansonralubunya/

Twitter hesabı: https://twitter.com/kirkindan_sonra

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/kirkindansonralubunya/

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler