Takip Et

Emek

3. havalimanı işçilerine: ’29 Ekim’e kadar ölseniz de burası bitecek’ tehditi

Saniye Yurdakul, işçilere “29 Ekim’e kadar ölseniz de burası bitecek” denildiğini açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul, çalışma koşulları nedeniyle eylem yapan üçüncü havalimanı işçilerini ziyaret etti.

Görüşmeyle ilgili açıklama yapan Yurdakul, işçilere “29 Ekim’e kadar ölseniz de burası bitecek” denildiğini açıkladı. Yurdakul, “Üçüncü havalimanı inşaatında dört gündür yaşananlar bu cümlede gizli. Bu emekçiler için bir tehdit değil, düpedüz gerçek. Çünkü teslim tarihi giderek yaklaşıyor ve onlar birilerinin birilerine verdiği ‘söz’ uğruna izinsiz çalıştırılıp, can veriyorlar” dedi.

‘Yatakhaneler tahtakurusu dolu’

İşçilerin çalışma koşullarının insani olmadığını belirten Yurdakul, işçilerin şikayetlerini şöyle aktardı:

“Yatakhaneler tahtakurusu dolu. ‘Bir gün düzgün yemek çıkıyor. Birkaç gün üst üste makarna verdikleri oluyor. Yemekler bittiği zaman çorbaya su ekleyip dağıtıyorlar. Yemeğe 12.00’de çıkıyoruz. 13.00’te iş başı yapmamız gerek. O bir saat de sırada beklemekle geçiyor. Sıra beklemekten dinlenemiyoruz. Hatta yemek bile alamadan işe başladığımız oluyor’ diyorlar.”

‘İş kazasında yaralananlar raporlu sayılmıyor’

“Havalimanı inşaatındaki en büyük sorun bütün bunları birer ‘detay’ haline getirecek iş cinayetleri” diyen Yurdakul, “‘İş kazasında yaralananlar bile raporlu sayılmıyor, işe gelmedikleri günler maaşlarından kesiliyor’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Yeni servisler işçilere verilmiyor’

Duvar’da yer alan habere göre servis kazalarında da işçilerin öldüğünü belirten Yurdakul, şöyle devam etti:

“Arkadaşları ölmüş, ağır yaralanmış. ‘Servis araçları çok eski. Her yeri dökülüyor. 9-10 tane yeni araç var. Onlar da şefleri ve işveren temsilcilerini taşıyor’ diyorlar. Havaalanı inşaatı Haziran 2014’ten beri sürüyor. O sayı bir türlü açıklanmıyor, üzeri örtülüyor ama bir işçinin sözleri 4 yıllık inşaat boyunca kaç iş cinayeti yaşandığının ip uçlarını veriyor: Her gün bir cenaze var. O da bizim bildiğimiz.”

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler