Takip Et

Güncel

24. yılında Hasan Ocak’ın katilleri nerede?

Cumartesi Anneleri, kaybedilişinin 24. Yılında Hasan Ocak’ın katillerinin ortaya çıkarılması ve yargılanması talebiyle bir kez daha polis ablukası altında buluştu. Basın açıklamasında Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak “Bir insanlık suçu olan gözaltında kayıp suçunu işleyenleri, bin bir hile ile bu suçu örtmek isteyenleri, buna ortak olanları, adalet ve hakikat mücadelemizde bize barikat olanları utanmaya çağırıyorum” dedi.

Gülden Coşkun

Cumartesi Anneleri 730. haftasında da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. 24. Yılında Hasan Ocak’ı unutmadık diyen Cumartesi Anneleri, devlete seslenerek “hukuk dışı, vicdan dışı, insanlık dışı uygulamalarınıza son verin” dedi.

“730. haftamızda Emine Ocak’ın ‘Hiçbir güç evladı için adalet arayan bir anneyi susturamaz. Oğlum için, tüm kayıplarımız için susmayacağım.’” Denilen basın açıklamasında, Hasan Ocak’tan 25 Mart 1995 tarihinden sonra haber alınamadığı ifade edildi.

O dönem Hasan Ocak’ın suçlu olarak aranmadığı ifade edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde gözaltında tutulan iki kişinin Hasan Ocak’ı ve parmak izinin bulunduğu tutanağı gördüklerini ifade etmesi üzerine Ocak’ın ailesinin savcılıklara başvurarak Hasan’ın akıbetinin ortaya çıkarılmasını talep ettikleri belirtildi. Ailenin ayrıca; TBMM’e, Başbakanlıklara, Bakanlıklara, savcılıklara ve hastanelere de başvurduğunun, bu girişimler sonucunda da dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir’in imzasını taşıyan resmi yazıda; Hasan Ocak’ın gözaltında olmadığı, hiç gözaltına alınmadığı, suçlu olarak aranmadığının belirtildiği ifade edildi.

Israrlı bir arayışın sonucunda ailenin, Ocak’ın işkenceye uğrayan bedenini Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda bulduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “AİHM, Hasan Ocak’ın kaybedilmesi ve ölümüyle ilgili koşullarının belirlenmesi için yeterli ve etkin bir soruşturma yürütülmediğini tespit ederek Türkiye hakkında ihlal kararı verse de Ocak Ailesi’nin iç hukuktaki tüm girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı.”

AİHM etkin soruşturma yapılması kararı verdi

‘Kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz’ denilen açıklamanın ardından sözü Hasan Ocak’ın ve İHD’nin avukatı Gülseren Yoleri aldı. Yoleri Hasan Ocak’ın katledilmesi süreci sonrasında iki dikkat çekici durum olduğunu ifade etti. Bunlardan ilkini olayın araştırılması için Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılan başvuruların takipsizlik kararı ile kapatılması dolayısı ile o tarihte ortaya çıkabilecek sorumluların ve hakikatlerin gizlenmeye çalışılması olduğunu belirten Yoleri, nitekim AİHM’in duruma ilişkin etkin soruşturma yapılmasının engellendiği gerekçesiyle ihlal kararı verdiğini ifade etti.

İkinci gelişmesinin ise Ergenekon davasındaki gizli tanıkların Hasan Ocak’ın kaybedilmesine ilişkin ifadelerde bulunduğunu söyleyen Yoleri, mahkeme heyetinin bu dosya içerisinde bulunan ifadelere karşın iddiaları takipsiz bıraktığını vurguladı. Yoleri son olarak İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin “toplanan delillere göre dava açılması gerekir” diyerek karara itirazın kabul edildiğini ve zaman aşımı kararının kaldırılmış olduğunu ifade ederek buna karşın dosyanın hala davaya dönüştürülmediğini belirtti.

Yoleri’den sonra Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak konuşma yaptı. Ali Ocak “Bir insanlık suçu olan gözaltında kayıp suçunu işleyenleri, bin bir hile ile bu suçu örtmek isteyenleri, buna ortak olanları, adalet ve hakikat mücadelemizde bize barikat olanları utanmaya çağırıyorum” dedi.

‘Hasan aranan şahıs değilken bugün terörist ilan ediliyor’

Anne Emine Ocak ise 24 senedir Galatasaray Meydanı’nda oturarak oğlunun katillerini ve sorumlularının açığa çıkarılmasını talep ettiğini ifade etti.

Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak’ta söz alarak “Hasan’ın ayakkabı bağcıklarının olmadığı ve vücudunun farklı yerlerinde işkenceden kaynaklı yaralanmalar olduğu yazılıydı. Adli Tıp Kurumu raporundaysa Hasan’ın her iki parmağında parmak izi alınırken kullanılan mürekkep olduğu yazılıydı. Yine o dönemde ‘Hasan için gözaltına alınmadı, aranan şahıs değildir’ diyen İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’ydü. Oysa şimdi 24 yıl sonra ‘Hasan aranan şahıs’ değilken içişleri bakanı ve devlet yetkilileri tarafından terörist ilan ediliyor. Hasan’ının fotoğrafını paylaşanlar bizimle yan yana duranlar hakkında soruşturma başlatılıyor.” dedi.

Açıklama Galatasaray’da ve mücadele de ısrar vurgusu yapılarak sonlandırıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler