Takip Et

Dünya

2018’de savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuk yaşamını yitirdi

Dünyada devam eden savaş ve çatışmalardan dolayı 2018’de 12 binden fazla çocuk yaşamını yitirirken, 24 binden fazla çocuk ise yaralandı. Çocuklar en çok Afganistan, Filistin, Suriye ve Yemen’de yaşamını yitirdi

Birleşmiş Milletler (BM),  savaş ve çatışma bölgelerindeki çocukların güvenliğine dari raporunu açıkladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından açıklanan rapora göre, 2018’de savaş ve çatışmalar nedeniyle 12 binden fazla çocuk hayatını kaybetti. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, çocuklar, polis, asker ve uluslararası güçlerin saldırıları ve ihlalleri neticesinde hayatını kaybediyor.

Raporda, hayatını kaybeden ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlalleri, çocukların istismar edilerek savaş ortamında kullanılması, cinsel şiddete maruz bırakılması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlenmesi gibi durumlara da yer veriliyor.

Rapora göre, geçen yıl özellikle asker, polis ve uluslararası güçlerin saldırıları ve ihlalleri neticesinde çocukların hayatlarını kaybettiklerine işaret ediliyor.

Geçen yıl hayatını kaybeden çocuk sayısı, raporun yayınlanmaya başladığı 2005 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

Raporda öne çıkanlar ise şunlar: 

Ölümler

*Çocuklar en çok Afganistan’da hayatını kaybediyor. 2018’de çatışma ve saldırılarda ülkede hayatını kaybedenlerin yüzde 28’ini çocuklar oluşturuyor. Ülkede 3 bin 62 çocuk hayatını kaybetti.

*Suriye’de bin 854, Yemen’de ise bin 689 çocuk hayatını kaybetti.

*2014 yılından bu yana 59 Filistinli çocuk hayatını kaybetti, 2 bin 756 çocuk da yaralandı. Aynı dönemde 6 İsrailli çocuk da yaralandı.

*Somali’de çatışan gruplar arasında en küçüğü sekiz yaşında olan 2 bin 300 çocuk savaşçı olarak kullanıldı. Çocuklardan bin 865’ini El Şaab örgütü savaşçı olarak kullandı.

*Nijerya’da ise bin 947 çocuk çeşitli örgütler tarafından savaşçı ve intihar bombacısı olarak kullanıldı.

Cinsel istismar

*Somali, 2018 yılındaki 331 vakayla çocuklara karşı cinsel şiddetin en çok kayda geçtiği ülke. Ayrıca çocuklara yönelik bin 609 saldırı da rapor edildi.

*Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ise çocuklara yönelik 22 vaka yaşandı.

Okul ve hastanelere saldırı

*2018’de okul ve hastanelere yapılan saldırılarda hayatını kaybeden çocuk sayısı 2 bin 13.

*Suriye’de 225, Afganistan’da ise 254 saldırı yapıldı.

Tutuklanma ve gözaltı

*Aralık 2018 itibariyle çoğu beş yaşın altındaki bin 248 çocuk Suriye’nin kuzeyinde IŞİD kontrolündeki bölgelerde kamplarda tutuluyorlar.

*Irak’ta 902 çocuk IŞİD’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle hapiste tutuluyor.

*203 Filistinli çocuk da İsrail tarafından güvenlik gerekçesi öne sürülerek gözaltında tutuluyor. Bu çocuklardan 114’ü Aralık ayı itibariyle yargılanmayı bekliyorlardı.

Tepkiler

Rapora ilişkin açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,  İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarında yaralanan çocukların sayısındaki artış konusunda son derece kaygılı olduğunu vurguladı. Antonio, 2018 yılında çocuklara yönelik şiddet olayları ve katliamlardan dolayı endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Silahlı Çatışmalarda Çocukları Gözlem grubu ise, Yemen’de devam eden çatışmalarla ilgili Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyona yönelik ifadeleri işaret ederek tepki gösterdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Direktörü Louis Charbonneau, “Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon 2015 yılından bu yana Yemen’deki çocuklara yönelik şiddet olaylarında bir iyileşme olduğuna dair hiçbir kanıt ortaya koymadan durumunu düzeltmeye çalışıyor. Bununla birlikte Genel Sekreter Suudileri ve koalisyonu reformcu ülkeler arasında ‘fena değil’ kategorisinde göstererek adeta dalga geçiyor” dedi.

Silahlı Çatışmalarda Çocukları Gözlem Direktörü Adrianne Lapar da “Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunduğu koalisyonun verdiği boş vaadleri övmenin savaşın çocuklar üzerindeki ölümcül etkilerini görmeyi ve sahadaki gerçekleri baltaladığını” söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Jo Becker, İsrail güçlerinin, Afganistan’da ABD liderliğindeki koalisyon kuvvetlerinin ve Afgan Ulusal Ordusu’nun BM genel Sekreteri’nin “utanç listesi”nin dışında kalmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

BM Temsilcisi Nikolay Mladenov’dan İsrail güçlerinin neden olduğu olayların soruşturulmasını istedi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler